7. října 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Brusel začal vyšetřovat Česko kvůli velkému schodku, hrozí pokutou

Česko je v recesi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je v recesi. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise dnes zahájila s Českem řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Rozpočtový deficit letos totiž překročí stanovenou hranici tří procent HDP, a pokud Česko veřejné finance nenapraví, hrozí mu pokuta.

Ministerstvo financí reagovalo, že řízení není nic překvapivého. MF již navrhlo opatření, která by měla snížit deficit veřejných rozpočtů v roce 2010.

Česko nad propastí

České ministerstvo financí sice původně plánovalo, že rozpočtový deficit letos dosáhne 3,9 procenta HDP, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP. Pokud by český parlament neschválil takzvaný úsporný balíček, deficit by byl příští rok ještě vyšší a mohl by přesáhnout sedm procent HDP.

Podíl deficitu rozpočtu na HDP by měl díky opatřením ministra financí Eduarda Janoty klesnout o zhruba dva procentní body. "Je však jisté, že ČR bude muset přikročit k dalším úsporným opatřením, které již avizoval ministr financí, aby byla hranice deficitu tři procenta HDP v dohledné budoucnosti dosažitelná," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Vedle ČR dnes Brusel odstartoval i vyšetřování Slovenska a dalších sedmi členských států, celkově se tak v takzvané proceduře pro nadměrný schodek rozpočtu nachází 20 zemí unie. Za zhoršení veřejných financí v celé EU může především současná hospodářská krize.

Právě propad ekonomiky je příčinou horšího hospodaření i v Česku. To nic ovšem nemění na tom, že vláda bude muset rozpočtový schodek opět výhledově "stlačit" pod tři procenta HDP. Zatím ovšem není jasné, do jakého termínu, o tom později rozhodne Evropská komise a členské státy EU.

"Plánovaný nadměrný schodek může být v rámci platné evropské legislativy považovaný za výjimečný," uvedla komise.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.