21. září 2013 19:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mladí Bulhaři nevěří ekonomice. Masově odchází na západ

Pochod protestujích začíná každý večer před budovou Úřadu vlády a prezidentským sídlem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod protestujích začíná každý večer před budovou Úřadu vlády a prezidentským sídlem. | foto: Facebookové stránky protestujících

SOFIA Bulharsko míří k nejprudšímu poklesu obyvatelstva v produktivním věku v Evropské unii. To bude mít vážný dopad na ekonomiku této balkánské země, která je nejchudším členem EU. Podle agentury Reuters na to upozornila Světová banka (SB).

Ve zprávě SB uvádí, že výrazný pokles pracovních sil v Bulharsku, které má 7,3 milionu obyvatel, bude podle předpokladů pokračovat až do roku 2050. Odhaduje se, že v té době bude třetina Bulharů starší 65 let a jen polovina bude v produktivním věku.

Průměrnému Bulharovi je 42 let

Průměrný věk bulharské populace se zvýšil ze 30 let v roce 1960 na 42 v roce 2012. To je podle Světové banky třetí nejvyšší průměrný věk obyvatelstva v EU. Vyšší mají jen v Německu a v Itálii.

Mezi lety 1950 a 1990 počet obyvatel Bulharska vzrostl ze 7,3 milionu na 8,8 milionu. Poté začal opět klesat a dramaticky se změnila struktura obyvatelstva.

Výrazně k tomu přispěla vlna emigrace v devadesátých letech po pádu komunismu - tehdy zemi opustilo deset procent ekonomicky aktivní populace.

Úbytek obyvatel čeká celou EU

Chmurnou perspektivu stárnutí populace a úbytku obyvatel v produktivním věku ale demografové předpovídají celé Evropské unii. V roce 2050 by v jejích členských zemích měl počet lidí ve věku nad 65 dosáhnout minimálně 30 procent.

Podle prognózy populačního vývoje, kterou v roce 2010 zpracovali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, by počet lidí žijících v České republice měl do roku 2070 stoupnout na 11,101.763.

Osoby nad 65 let by z nich měly tvořit necelou třetinu. Autoři tohoto materiálu přitom předpokládají, že se počet lidí v produktivním věku bude mezi lety 2058 až 2070 pohybovat v rozmezí 55 až 57 procent.

Lidovky.cz, ČTK