6. července 2015 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Castro a Morales blahopřejí Tsiprasovi. Oceňují odvahu Řeků a vlády

Kubánský prezident Raúl Castro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kubánský prezident Raúl Castro. | foto: Reuters

BUENOS AIRES Několik levicových latinskoamerických představitelů, včetně argentinské prezidentky Cristiny Kirchnerové a jejího kubánského kolegy Raúla Castra, blahopřáli Řekům za jejich masivní odmítnutí podmínek věřitelů. V nedělním referendu se proti požadavkům na nová úsporná opatření vyjádřilo přes 61 procent Řeků.

Castro poblahopřál k výsledku řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi, který referendum inicioval. „Tento výsledek ukazuje, že většina řeckých obyvatel podporuje odvážnou politiku vlády, kterou řídíte,“ napsal nejvyšší kubánský představitel.

„Řecko: úplné vítězství demokracie a důstojnosti,“ napsala Kirchnerová ve vzkazu na sociální síti Facebook. Jménem argentinského lidu a své vlády zdůraznila solidaritu Argentiny se „statečným řeckým lidem“ a jeho představiteli. Podmínky vnucované Řecku byly podle prezidentky „nesnesitelné a ponižující“.

Argentina vyhlásila v rcoe 2001 bankrot, když nebyla s to uprostřed ekonomické a politické krize splatit dluh 100 miliard dolarů.

Bolivijský prezident Evo Morales také poblahopřál Aténám k vítězství „ne“, které podle něj představuje porážku pro „evropský imperialismus“. Věří, že výsledek referenda je „začátek osvobození evropského lidu“. K Řekům nyní cítí „respekt a obdiv“.

ČTK