Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
24. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čeká nás invaze robotů. Musíme se řídit tím, co říkal Baťa, radí bankéř Kysilka

Karel Čapek jako stvořitel slova robot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Čapek jako stvořitel slova robot. | foto: Lidové noviny

PRAHA Robotizace zasáhne byznys, trh práce a konkurenční výhody české ekonomiky. Aby nás nečekala deindustrializace, hospodářský pokles a masová nezaměstnanost, musíme poslouchat, co říkal už Tomáš Baťa, píše v textu pro magazín Index LN známý bankéř Pavel Kysilka

Robotizace je jeden z pěti trendů, které v příštích letech hluboce zasáhnou byznys, způsobí otřesy na trhu práce a budou útočit i na hlavní konkurenční výhody české ekonomiky. Zbylými čtyřmi fenomény jsou umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, 3D tvorba a výroba, blockchain.

Síla a možné dopady robotizace se znásobují pravě jejím propojením s ostatními trendy, zejména s dramatickým pokrokem umělé inteligence, senzorů a 3D výroby.

Díky tomuto propojení dochází k invazi robotů do oblastí, kde bychom to dříve naprosto nečekali: z kdysi dominantní oblasti výrobních linek do skladového hospodářství a logistiky, do zemědělství na čele s Japonskem, do letištních hal, kde doprovázejí a poskytují informace cestujícím, do lékařství, kde ve spojení se senzory nahrazují chirurgy a zubaře.

Nejsofistikovanějšími roboty se stávají samořídící auta, drony, letadla a vodní plavidla. Humanoidi - roboti imitující lidské bytosti - se pomalu usazují v sociálních službách a péči. Japonsko hodlá ze své Olympiády udělat výkladní skříň pokroku v robotizaci.

Rychle se robotizující Česko

Na spojení robotů s čidly a umělou inteligencí vsázejí největší technologické společnosti - Google, IBM, Uber, Tesla a další, investují do něho neuvěřitelné finanční a lidské zdroje, a plánují zásadní disrupci oborů jako jsou doprava, stavebnictví, medicína, finančnictví, vzdělávání.

Hmatatelné výsledky jsou nejviditelnější v zemích, jako jsou Jižní Korea, Singapur, Japonsko a Německo, kde počet robotů na tisíc zaměstnanců sahá od 60 (Korea) po 40(Německo).

Není náhoda, že jde o země s drahou nebo nedostatkovou a stárnoucí pracovní silou. A také není náhoda, že Česko zatím patří k zemím s nejnižším průnikem robotů, cca s deseti na tisíc „živých“ pracovníků. Substituční poměr mezi nasazením robotů a úsporou pracovníků je dnes v průměru 1: 5.

Má však rychle rostoucí trend právě díky posilování robotů o špičková čidla a prvky umělé inteligence. Do zóny ohrožených se rychle přesunují i ty obory, kde se ještě donedávna lidé cítili bezpečně. Ve společnosti rychle a odůvodněně vzrůstá nervozita a nejistota ohledně pracovních perspektiv.

Donald Trump zaznamenal nejlepší volební výsledky mimo jiné v těch státech, které vykazují nejvyšší poměr nasazení robotů vůči živé práci. Jeho třeba i naplněný slib reindustrializace Ameriky však přinese velké zklamání všem, kteří si od ní slibují vyšší poptávku po práci.

Ani reindustrializace není právě díky robotům a umělé inteligenci tím, čím bývala: pokud se zdaří, bude tažena právě robotizací podepřenou umělou inteligencí.

Banner Index č.4

Česká ekonomika dosud stála na konkurenčních výhodách levné, disciplinované a kvalifikované pracovní síly, nedestruktivních odborech a geografické blízkosti Německu.

Ale roboti jsou čím dál levnější, díky senzorům a umělé inteligenci stále kvalifikovanějšími, chytřejšími a šikovnějšími, pracují sedm dnů v týdnu 24 hodin denně a nejsou organizovaní v odborech.

Robotizace bude představovat silný atak na naše dosavadní konkurenční výhody: standardního českého zaměstnance může brzy nahrazovat robot v Německu, nebo v kterékoliv jiné drahé ekonomice, která dnes touží po reindustrializace a které v uplynulých dekádách průmysl „ukradly“ země jako Česko nebo Slovensko.

Pavel Kysilka.

Autor textu, bankéř Pavel Kysilka, působil mimo jiné jako šéf České spořitelny.

Čeká nás scénář deindustrializace, ekonomického poklesu a vysoké nezaměstnanosti? Ne nutně, ale několik podstatných věcí se bude muset zásadně změnit. Firmy se musí odnaučit spoléhat na cenovou konkurenceschopnost a vsadit na inovace jak v oblasti technologií tak byznysových, obchodních, servisních a pracovních modelů.

Vzdělávací systém musí uznat dominanci technologií nad tradičními rolemi člověka v pracovním procesu a rozvíjet ty schopnosti a dovednosti, na které sebechytřejší stroje nedosáhnou. Dnešní školství nás učí to, co roboti zvládnou o mnohem lépe a levněji. Školský systém nás vlastně stále učí konkurovat strojům, to je ale předem prohraný boj.

Nemusíme ztratit práci ve svém oboru. Musíme se v něm ale přesunovat k vyšším rolím, jako jsou technologické a modelové inovace, příprava komplexních vpřed hledících klientských řešení, plánování a integrované poradenství, tedy vše, co vyžaduje schopnost syntézy, integrace, plánování a sociální inteligenci. A ale také vše, co dnes státní školství ignoruje.

Na pomalost společenských přizpůsobovacích procesů žehral ve třicátých letech už Tomáš Baťa. Stěžoval si, že se statisíce lidí stále ucházejí o jednoduchou rutinní práci, kterou snadno zastanou stroje, zatímco se mu zoufale nedostává lidí, kteří by se ujali složitějších rolí. A konečně, země musí vsadit na výzkum a vývoj, rozvoj technické infrastruktury, omezení zbytnělých regulací a kontrolorského dirigismu, a na digitalizaci statní správy. Tedy na vše, v čem naše dosavadní vlády všech možných i nemožných barev a odstínů selhaly.

Co si o nástupu robotů myslí další špičkoví ekonomové a kybernetici? A jak by dnes Karel Čapek napsal R.U.R. podle spisovatele Ondřeje Neffa? Čtěte magazín Index v pondělních Lidových novinách!

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Hyundai Kona Electric. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!