11. října 2014 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Češi falšují koruny, eura i dolary. Padělků přibylo o třetinu

Padělky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padělky | foto: Lidové noviny

PRAHA Padělků bankovek a mincí letos v Česku o poznání přibylo. Česká národní banka zadržela za prvních devět měsíců roku 2868 falzifikátů. Je to o 30 procent víc než loni.

Nejvíc zadržených padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1 853. Ve stejném období loni to bylo 1 409 kusů. Počet padělků v eurech stoupl na 777 z 650. Dolarových padělků také meziročně přibylo, a to z loňských pouhých 67 na 222.

Vedle padělků zadržela centrální banka za tři čtvrtletí 2 731 napodobenin, za stejné období loni jich bylo 611. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jsou to například filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

ČTĚTE TAKÉ:

Za celý loňský rok bylo v Česku zadrženo 3 130 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což byl meziroční pokles o téměř třetinu. Nejčastěji padělaná byla tisícikoruna a pětistovka.

V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,25 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o více než tři procenta. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 421 miliard korun na 440 miliard. Údaje nezahrnují hodnotu a počet pamětních mincí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz