Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika loni zpomalila růst na 2,5 procenta z předloňských 2,8

Český statistický úřad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český statistický úřad | foto: zdroj: ČSUReprofoto

Praha Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Uvedl to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici mírně zlepšili své odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zpřesněné údaje o HDP by podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče byly za normálních okolností zajímavou a dokonce příznivou zprávou. „Opatření související s bojem proti pandemii koronaviru ovšem trendy v české ekonomice alespoň na čas přerušily, statistiky o dění v závěru loňského roku jsou v tomto ohledu vnímány jako vzdálená minulost bez přímé vazby na dění v ekonomice v dalších měsících,“ uvedl.

I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové jsou data za loňský rok příjemné čtení. „S takto pozitivními daty se však nejméně na dvě čtvrtletí budeme muset rozloučit,“ uvedla. Upozornila, že česká ekonomika byla pandemií koronaviru zasažena již v březnu, a proto očekává pokles HDP již za první čtvrtletí letošního roku. „Ve druhém čtvrtletí se již domácí ekonomika podívá do záporu výrazně. Následně však očekáváme postupné oživení,“ dodala.

Celkově za celý letošní rok by tak podle odhadů ekonomů ekonomika klesne. Jeho velikost bude záviset na tom, jak rychle se podaří koronavirus dostat pod kontrolu. Obecně ekonomové odhadují prozatím letošní propad ekonomiky mezi čtyřmi až deseti procenty.

Příjmy tuzemských domácností loni podle statistiků reálně vzrostly o 5,6 procenta. „Šlo o vůbec nejrychlejší růst za posledních 23 let,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání byl loni 35 043 korun. Meziročně stoupl o tři procenta.

Míra úspor domácností loni v Česku stoupla o 2,3 procentního bodu na 13,2 procenta. Investice domácností naopak klesly, a to o 0,1 procentního bodu na 8,7 procenta.

Mzdové náklady podniků loni vzrostly meziročně o 6,5 procenta. „Došlo tak opět k mírnému snížení míry jejich ziskovosti,“ poznamenal Kermiet. Meziročně klesla míra zisku podniků o 0,1 procentního bodu na 46,5 procenta. I tak zůstala míra ziskovost firem v Česku nad průměrem Evropské unie, kde dosahuje přibližně 40 procent.

Zisky zahraničních majitelů obchodních společností loni dosáhly 7,1 procenta HDP. Ve formě dividend si zahraniční vlastníci loni rozdělili 319 miliard korun. Zpět pak investovali necelých 82 miliard Kč. „Tento vývoj odráží vysokou ziskovost přímých zahraničních investic v ČR,“ konstatuje ČSÚ.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!