6. dubna 2012 13:42, aktualizováno  15:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika není v recesi. Drží ji zahraniční obchod

Stabilní česká ekonomika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stabilní česká ekonomika | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemská ekonomika zřejmě není v recesi, i když to tak podle statistických dat dosud vypadalo. Na základě dnešních revidovaných údajů o zahraničním obchodu to potvrdil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek .

Analytici tuto informaci potvrdili. Za recesi ekonomiky se považuje to, když dvě čtvrtletí po sobě klesá její výkon. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt ve třetím i čtvrtém čtvrtletí roku 2011 klesl podle Českého statistického úřadu o 0,1 procenta. První informace o vývoji ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku zveřejní ČSÚ 15. května.

Přebytek zahraničního obchodu se na konci loňského roku zvýšil o 7 miliard

"Bližší analýza dat o zahraničním obchodu odhalila významnou revizi provedenou v listopadové bilanci podle národního vlastnictví. Zvýšení přebytku obchodu za poslední čtvrtletí 2011 o téměř sedm miliard korun dává předpoklad k revizi směrem nahoru také v údajích o HDP. Existuje proto předpoklad, že česká ekonomika nevykázala za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles a nenachází se tedy v recesi," uvedl Sobíšek.

PSALI JSME:

Únorový přebytek zahraničního obchodu byl vyšší, než odhadovali analytici. "Za 15procentním meziročním zvýšením korunového objemu exportu stála poptávka ze všech světových teritorií včetně ekonomicky stagnující eurozóny. Růst na východní trhy ale rostl citelně rychleji. Například do Ruska meziročně o 59 procent," upozornil analytik Sobíšek.

ČSÚ dále uvedl, že průmyslová výroba v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ale průmysl proti loňskému únoru vzrostl jen o 0,3 procenta. "Vcelku lze hodnotit čísla jako pozitivní zejména v porovnání výkonem průmyslu v Německu, kde únorové údaje o výrobě i zakázkách zaostaly za očekáváním," uvedl analytik Patrik Rožumberský z UniCredit Bank .

Stavebnictví zaznamenalo pokles

Špatně je na tom stále stavebnictví. V únoru zrychlilo meziroční pokles na 16 procent, což je největší propad za skoro dva roky. Výstavbu podle ČSÚ omezilo mrazivé počasí. V únoru se snížil počet vydaných stavebních povolení a ubylo také zahájených a dokončených bytů.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví pokles hodnoty nových staveb souvisí s tím, že se v posledních letech nezahajují žádné velké projekty. "Neočekáváme zásadní obrat k lepšímu ani v dalších měsících letošního roku," uvedl tajemník svazu Michael Smola.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Revizí se lze často dostat z fáze recese až do expanze

Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka uvedl, že revize dřívějších dat jsou poměrně časté, a pokud předchozí výsledek ukázal pokles HDP o pouhou desetinu procenta, tak se lze relativně malou revizí dostat z fáze recese do stagnace či dokonce expanze. "Ale celkový příběh se tím nemění," upozornil.

Lidovky.cz, ČTK