6. března 2014 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika roste nejrychleji v Evropě. Hlavně díky dani z cigaret

Rozpočet - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet - ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než byl původní odhad. Za celý loňský rok ekonomika sice klesla o 0,9 procenta, to je však lepší výsledek než se čekalo. Hrubý domácí produkt se koncem roku zvýšil o 1,9 procenta a meziročně o 1,3 procenta.

"Tak vysoký mezičtvrtletní růst jsme naposledy viděli na začátku roku 2007, kdy vše vypadalo růžově," upozornil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle dostupných údajů český HDP v loňském čtvrtém čtvrtletí rostl proti předchozím třem měsícům nejrychleji ze zemí EU. Podle statistiků byl ale meziroční a zejména mezičtvrtletní vývoj HDP podstatně ovlivněn nerovnoměrným výběrem spotřební daně z tabáku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Předzásobení tabákovými výrobky koncem roku a s tím spojená povinnost zaplatit příslušnou spotřební daň zvyšuje v daném čtvrtletí hrubý domácí produkt na úkor následujících jednoho až dvou čtvrtletí," uvedl ČSÚ.

HDP by přitom podle Brožky zřejmě rostl i bez jednorázových faktorů jako jsou devizové intervence a zvýšení spotřební daně.

Domácnosti neutrácejí

Výdaje domácností na konečnou spotřebu stejně jako přebytek v zahraničním obchodu loni v ročním úhrnu stagnovaly. Domácnosti ve srovnání s rokem 2012 utratily o 0,2 procenta méně, v posledním loňském čtvrtletí se ale jejich výdaje zvýšily o 0,7 procenta.

Mírně pozitivně ovlivnily vývoj HDP za celý loňský rok výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu. Meziročně byly vyšší o 1,9 procenta.

"Ale tyto jednorázové faktory ten údaj činí do značné míry umělý," uvedl. Proto je podle něj třeba data o HDP brát se značnou rezervou. "Ale vnímal bych je pozitivně v tom smyslu, že česká ekonomika pokračuje v růstu - nic víc, nic míň," dodal.

Na výjimečnost čtvrtého čtvrtletí kvůli mimořádným vlivům upozornil i analytik ČSOB Petr Dufek. "Vzhledem k silnému vlivu daní (a zásob) proto nemá smysl příliš jásat nad téměř dvouprocentním růstem ve čtvrtém čtvrtletí. Je rozhodně příjemné, že se ekonomice podařilo vybřednout z recese a je také pozitivní, že už nepadá spotřeba a investice," uvedl.

Stát šetřil

Loňský meziroční pokles ekonomiky o 0,9 procenta byl převážně důsledkem poklesu investic do fixního kapitálu (neboli infrastruktury), a to i přes dílčí oživení jeho tvorby v posledním čtvrtletí, uvedl ČSÚ.

Fixního kapitálu bylo vytvořeno o 3,3 procenta meziročně méně především kvůli propadu investic stavebního charakteru. "Menší než v předchozím roce byly také investice do strojního vybavení a dopravních prostředků," uvedl statistický úřad. Tvorba hrubého kapitálu byla loni meziročně nižší o čtyři procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz