10. října 2012 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státní kasa si mohutně půjčuje, na každého Čecha připadá dluh 157 tisíc

Vztah - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztah - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce září zvýšil o 153 miliard korun na 1,652 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh více než 157 000 korun.

Růst dluhu je podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba z jedné poloviny způsoben tím, že resort využívá příznivých podmínek na trhu a vydává dluhopisy do rezervy. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o 195,5 miliardy korun.

"Investoři nyní České republice věří díky úsporným krokům vlády a půjčují jí za velmi nízký úrok. Díky tomu se daří šetřit na úrokových nákladech ze státního dluhu," uvedl.

Tímto způsobem se tak podle něj Česko připravuje na období možných turbulencí na trhu kvůli problémům v eurozóně. "Zvyšování rezervy z opatrnostních důvodu potom opticky navyšuje státní dluh," dodal Jakob.

Vývoj státního dluhu
RokStátní dluh (v mld. Kč)
1993158,8
2000289,3
2005691,2
20101344,1
20111499,4
konec září 20121652,3

Ministerstvo financí vydalo za tři čtvrtletí letošního roku na domácím trhu státní dluhopisy za 138 miliard korun. "Tím došlo k využití 77,7 procenta ročního maximálního emisního limitu tohoto druhu financování v rámci finančního programu pro rok 2012," uvedlo.

Státní dluh

Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu.

Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Resort také vydal v únoru letošího roku rovněž emisi dluhopisu na zahraničních trzích v celkové jmenovité hodnotě dvě miliardy eur (cca 50 miliard Kč). To je 68 procent z celkového plánovaného limitu pro emise dluhopisů na zahraničních trzích.

Krátkodobý státní dluh vzrostl během třetího čtvrtletí o 2,1 procentního bodu na 21,4 procenta. Tím byla podle ministerstva udržena cílová hranice 25 procent. Průměrná splatnost státního dluhu ke konci září činila 5,6 roku.

Letos si chce ministerstvo financí podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 půjčit přes 243 miliard korun. Příští rok počítá MF podle návrhu rozpočtu s hrubou výpůjční potřebou ve výši 238,8 miliardy korun.

Ministerstvo letos plánuje vydat dvě emise státních dluhopisů pro občany, přičemž v rámci jarní emise prodalo dluhopisy za více než 15 miliard korun. Rovněž příští rok chce úřad vydat spořící dluhopisy pro drobné investory, a to za 20 miliard korun.

Vláda připravuje dluhovou brzdu

Vláda ve středu schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, tzv. finanční ústavu. Mezi základní prvky normy patří stanovení maximálního limitu pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady.

Jelikož jde o ústavní zákon, bude muset vládní koalice nad normou najít shodu s opoziční ČSSD. Ta chce některé parametry zákona změnit. Zákon by v případě schválení parlamentem měl platit od roku 2014.

Ministr financí Miroslav Kalousek (vpravo) a premiér Petr Nečas.

Tzv. dluhová brzda ukládá, že pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu, bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu neprodleně o vyslovení důvěry.

Vláda by měla aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu 40 procent HDP. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet hranici 60 procent. Loni byl veřejný dluh Česka podle údajů Českého statistického úřadu 41,16 procenta HDP.

Lidovky.cz, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.