6. ledna 2016 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Penta získá lukrativní pozemky u Masarykova nádraží. Vlaky projedou i dál

Masarykovo nádraží v centru Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masarykovo nádraží v centru Prahy. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Státní dopravce České dráhy se po dlouhých letech nejasností zbaví pozemků přiléhajících k Masarykovu nádraží. Jde o lukrativní parcely v samém centru Prahy, na nichž vyroste obchodní a administrativní centrum. Na prodej ve středu kývla dozorčí rada podniku.

Vedení Českých drah dostalo zelenou k uzavření příslušných dodatků smluv - k tomu by mělo dojít do konce ledna. Provoz samotného nádraží prodej sousedních pozemků nenaruší.

Dozorčí rada se zabývala výsledky z vyjednávání se smluvními partnery v rámci společného podniku Masaryk Station Development, a.s.. V něm figuruje kromě Českých drah zejména investiční společnost Penta, která do projektu vstoupila před čtyřmi lety.

„Prodáme zhruba 10 tisíc metrů čtverečních pozemků podél ulice Na Florenci před magistrálou za zhruba 235 milionů korun a budeme souhlasit s budoucím prodejem pozemků za magistrálou a u budovy České pošty,“ upřesnil předseda dozorčí rady Milan Feranec.

Podle Českých drah jde v současné době o nevyužívané plochy, na nichž by mělo vyrůst obchodně administrativní centrum a v souladu s územním plánem Prahy také zeleň a komunikace, které by mimo jiné logicky propojily lokalitu Masarykova nádraží a Florence za magistrálou.

Penta má na parcely předkupní právo na základě smlouvy z roku 2004. Ta rovněž určuje způsob, jakým se stanoví konečná cena, kterou Penta drahám za pozemky zaplatí. Dopravce podle ní bude mít nárok na částku 7200 korun za čtvereční metr budoucích kancelářských a obchodních ploch.

Masarykovo nádraží v centru Prahy.
Masarykovo nádraží v centru Prahy.

Cena se tak neodvíjí od rozsahu zastavěného pozemku, ale od podlažní plochy budoucích administrativních budov, které umožní magistrát na pozemcích stavět.

Penta chce v rámci projektu Masaryk Station Development vybudovat za miliardy korun takzvaný Central Business District. Přirovnává ho k londýnské City. Stavět by se mělo ve třech lokalitách v okolí nádraží. První blok budov by měl podle plánů vzniknout v ulici Na Florenci naproti obchodnímu centru Florentinum, které společnost dokončila v roce 2013.

Už v polovině minulého roku společnost požádala o posouzení dopadu prvního stavebního projektu na Masarykově nádraží na životní prostředí (proces EIA). Podle dokumentu v databázi EIA chce investor postavit jako jednu z prvních budovu s šesti až osmi nadzemními podlažími. Pod zemí by měla vyrůst další dvě až tři podlaží, která mají sloužit jako parkoviště až pro 226 aut. Na střeše mají být terasy.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz