8. března 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česku se daří. Zahraniční obchod překonal rekord

Námořní kontejnerová doprava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Námořní kontejnerová doprava (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Zahraniční obchod skončil v lednu rekordně vysokým přebytkem 29,6 miliardy Kč, meziročně o 11,7 miliardy více. Je to nejvyšší výsledek od vzniku České republiky.

Podle předběžných údajů se vývoz meziročně v běžných cenách zvýšil o 11 procent na 249,3 miliardy Kč a dovoz o 6,3 procenta na 219,7 miliardy korun.

"Lednový výsledek obchodu je výborný. V době, kdy klesá domácí poptávka a EU se utápí v dluhové krizi, se českým exportérům daří," sdělil analytik Petr Dufek z ČSOB, podle kterého za lednovým růstem vývozu stojí především úspěšný export strojů a dopravních prostředků.

"Prim opět hrály automobilky, kterým se daří získávat tržní podíl na evropském trhu na úkor jejich konkurentů," uvedl. Analytik Václav Franče z Raiffeisenbank upozornil, že lednová bilance překonala očekávání trhu, který počítal s přebytkem 22,7 miliardy korun.

Německo? Alfa a omega české ekonomiky

Podle analytika Davida Marka z Patria Finance se českému vývozu daří navzdory potížím eurozóny. "V posledním čtvrtletí loňského roku HDP eurozóny mezikvartálně klesl a pokles se týkal také našeho nejdůležitějšího obchodního partnera, Německa," podotkl. Českým firmám hraje při vývozu do karet relativně slabší kurz koruny.

"Dalším faktorem je pokles jednotkových mzdových nákladů v průmyslu, a to již dva roky v řadě," uvedl Marek. Dodal, že klíčový podíl na růstu českého vývozu má průmyslová produkce. Export strojů a dopravních prostředků se v lednu meziročně zvýšil o 11 procent a na celkovém vývozu se podílí už 56 procenty.

Česká poptávka je ale podle analytičky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance slabá a poptávka po zahraničním zboží už nebude tak vysoká.

"Eurozóna je také v problémech. Dluhová krize se pomalu přeměňuje v krizi hospodářskou. Pomyslným hřebíkem do rakve by mohlo být spuštění bankovní krize, což se nedá vyloučit. I poptávka po českém exportu tak musí ze strany eurozóny zákonitě klesnout," upozornila.

Tuzemský vývoz tak podle Šichtařové bude držet nad vodou především Německo.

Čeští exportéři se ale začínají více orientovat na země směrem na východ od českých hranic. "To signalizuje, že nůžky mezi exportem a importem by se měly dále rozevírat, neboť import bude zasažen více než export. Proto i přes krizový rok (letos) dosáhne český zahraniční obchod rekordního přebytku 240 miliard korun," poznamenala.

Marek připomněl, že zahraniční obchod ČR za posledních 12 měsíců vykázal celkový přebytek 203 miliardy korun, což je absolutně nejvyšší hodnota zaznamenaná v novodobé české historii. "Je pravděpodobné, že se v letošním roce hodnota kladného saldo obchodní bilance dále zvýší. Zahraniční obchod bude letos hlavním pozitivním faktorem v HDP kompenzujícím negativní příspěvky domácích faktorů," míní Marek.

Lidovky.cz, ČTK