Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko má nejnižší daně. Zato pojištění je extrémní

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku tvoří daně 45,9 procent celkových příjmů státu, což je nejméně ze zemí Evropské unie. Daně obvykle představují více jak polovinu celkových vládních příjmů. Výjimkou jsou kromě Česka i Slovensko (47 procent) a Litva (48,5 procent). Neznamená to však, že by Česko bylo daňovým rájem. Statistici totiž nezapočítávají do daní sociální pojištění. To je totiž v Česku naopak extrémně vysoké.

Údaje vycházejí z publikace, kterou vydal evropský statistický úřad Eurostat a která popisuje dopady ekonomické a finanční krize na vládní příjmy a výdaje za loňský rok v zemích EU a ESVO (Norsko, Island, Lichtenštějnsko a Švýcarsko).

Hlavní zdroje státních příjmů (rok 2010, jako % celkových příjmů)
- klikněte pro zvětšení

Struktura příjmů zemí EU a ESVO v roce 2010 - graf


Zdroj: Eurostat

Legenda: EA – eurozóny, BE – Belgie, BG – Bulharsko, CZ – Česká republika, DK – Dánsko, DE – Německo, EE – Estonsko, IE – Irsko, GR – Řecko, ES – Španělsko, FR – Francie, IT – Itálie ,CY – Kypr, LV – Lotyšsko, LT – Litva, LU – Lucembursko, HU – Maďarsko, MT – Malta, NL – Nizozemí, AT – Rakousko, PL – Polsko, PT – Portugalsko, RO – Rumunsko, SI – Slovinsko, SK – Slovensko, FI – Finsko, SE – Švédsko, UK – Velkí Británie, IS – Island, NO – Norsko, CH – Švýcarsko

Daně jsou nejdůležitějším zdrojem příjmů ve všech porovnávaných zemích. Druhým nejdůležitějším zdrojem jsou sociální odvody. V EU jako celku tvoří daně 58,2 % celkových příjmů a sociální příspěvky 31,6 %.

ČTĚTE TAKÉ:

Protipólem České republiky je Dánsko, kde se daně podílejí z 84,6 procent na příjmech státu, na Islandu ze 75,3 procent. Sociální příspěvky v Dánsku tvoří jen 3,5 procenta celkových příjmů, neboť dánský systém sociálního zabezpečení je z velké části financován daněmi.

Co Česko nevybere na daních, dožene na sociálních odvodech. Při součtu těchto dvou položek příjmů se Česko dostává nad úroveň států jako je Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Portugalsko, Finsko, Norsko či pobaltské republiky.

INFOGRAFIKA:

Struktura daňových příjmů je specifická pro každou zemi, přesto ta česká je i v mezinárodním srovnání považována za extrémní. Na to upozorňovala například i zpráva České bankovní asociace z listopadu 2009: "Jde o vysoký podíl daně z příjmu právnických osob na celkových daňových příjmech, okrajovou úlohu majetkových daní a rekordně vysoký podíl sociálního pojištění."

Český daňový systém čekají změny

Vláda plánuje v rámci reforem daňový systém upravit. Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Základní sazba zůstane na 20 procentech. V roce 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta.

V současné době činí sazba daně z příjmu u právnických osob v České republice 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy. Daňová reforma zruší superhrubou mzdu, pro většinu pracujících však návrat k 19procentní dani z hrubé mzdy nebude znamenat výraznou změnu.

Za dva roky také stát od těch, kdo se zapojí do důchodové reformy, dostane na sociálním pojištění místo 28 procent o tři procenta odvodů méně.

Plánované změny nejsou ale ještě definitivní. V pátečním vydání Hospodářských novin zmínil premiér Petr Nečas možnost rychlejšího navýšení dolní sazby DPH. Ta by podle premiéra mohla stoupnout na 19 procent už v příštím roce
.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Odvolaný šéf ČD Pavel Krtek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Odvolaný šéf ČD Pavel Krtek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Odvolaný šéf ČD Pavel Krtek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...