10. listopadu 2009 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko musí do tří let snížit schodek, jinak přijdou z Bruselu sankce

Předseda evropské komise José Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda evropské komise José Barroso | foto: ČTK

BRUSEL Česko bude muset snížit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP do roku 2013. Termín české vládě oficiálně stanoví Evropská komise ve středu. Pokud by Praha stanovený termín nesplnila, mohou jí teoreticky hrozit od EU sankce. Mezi ně patří především zastavení dotací na výstavbu infrastruktury.

ČTK to zjistila z důvěryhodných zdrojů.

Letos by měl podle podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později mírně vzroste na 5,7 procenta HDP.

V EU je přitom stanovená maximální hranice tří procent HDP, kvůli současné hospodářské krizi však rozpočtové deficity v drtivé většině členských států EU tuto hranici překračují. V příštím roce by rozpočtová pravidla unie mělo z celkových 26 států splňovat jen Bulharsko.

EU se již před časem shodla, že začne s nápravou rozpočtových schodků nejpozději v roce 2011. Většina členských států přitom bude mít čas na "stlačení" deficitu pod tři procenta HDP právě do roku 2013, stejně jako Česko. Týká se to i Německa, Francie či Španělska. Itálie naopak bude mít čas jen do roku 2012, Velká Británie naopak do roku 2014 nebo 2015.

ČTK