18. září 2013 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko umí propadu automobilového trhu čelit, tvrdí Jahn

Martin Jahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Jahn | foto: Lidové noviny

Prodej osobních automobilů v Evropské unii dosáhl za osm měsíců svého minima. Jen v Česku klesla výroba osobních aut meziročně o 8,6 procenta. "Cesta není žádná. Musí se jen čekat na oživení trhu a zotavení evropské ekonomiky jako celku", říká v rozhovoru pro Lidovky.cz prezident sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.

Lidovky.cz: Kdy se dá očekávat zlepšení celoevropského propadu trhu?
Na to mohou být různé názory. Očekávám, že nastane v druhé polovině příštího roku. Bude to však jen mírné zlepšení. S velkou nadsázkou se o takovém zlepšení dá mluvit už teď. Po loňském poklesu trhů o téměř osm procent je to letos pět procent. Dokud se nezlepší celková hospodářská situace, nelze s výrazným zvýšením prodejů automobilů v Evropě počítat.

Lidovky.cz: Existuje rychlá cesta z krize?
Není v podstatě žádná. Musí se jen čekat na oživení trhu a zotavení evropské ekonomiky jako celku. Všechny firmy jsou nuceny hledat, kde uspořit, zefektivnit výrobu a udělat ji flexibilní, aby mohly reagovat na aktuální potřeby trhu. Pomohly by i vyvážené dohody o volném obchodu EU s mimoevropskými zeměmi. Většina z nich si chrání svůj trh řadou bariér zatímco evropský trh je jim zcela otevřený a stále se otevírá.

Lidovky.cz: Může současná situace v automobilovém průmyslu negativně ovlivnit českou ekonomiku?
Současná situace v automobilovém průmyslu není rozhodně nijak příznivá. Nemyslím si ale, že by měla mít významnější dopad na českou ekonomiku. Umíme jí čelit. V letošním roce u nás sice došlo k poklesu výroby, ale zaměstnanost je v podstatě stabilní. Počet zaměstnanců ve výzkumných zařízeních dokonce vzrostl.

Lidovky.cz: Z čeho usuzujete, že Česko umí situaci čelit?
Pokles výroby vozidel v České republice byl v roce 2012 oproti rekordnímu roku 2011 pouze 1,6 procenta, což je oproti osmiprocentnímu poklesu na evropských trzích jednoznačný úspěch. To je důkaz, že český automobilový průmysl je na tom relativně dobře. Vyrábí velmi kvalitní auta za příznivé ceny. Dobře si vede i výroba autobusů a dílů. Proto si myslím, že k zásadnímu ohrožení automobilového průmyslu u nás nedojde.