17. července 2009 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko už umí kontrolovat projekty, dotace z Unie mohou přijít přímo

Evropské dotace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko bude moci u prvních třech programů čerpajících peníze z evropských fondů získávat finance přímo z průběžných plateb. Jelikož Česko nemělo dosud nemělo schválené řízení a monitorování programů, příjemci dotací zatím dostávají peníze jen ze záloh.

Evropská komise schválila nastavení mechanismů u operačních programů Lidské zdroje a zaměstnanost, Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Praha - Adaptabilita. Ostatní programy by měly být podle Ministerstva pro místní rozvoj schváleny do konce července.

"Jasně se ukázalo, že monitorovací systém je plně funkční a nebyl překážkou pro čerpání peněz z fondů EU," uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Členské země EU mají pro čerpání peněz z programového období 2007-2013 k dispozici celkem 434 operačních programů. V rámci EU ale začalo proplácení peněz teprve u necelé pětiny z nich. Nyní se tedy mohou rozběhnout platby i do Česka.

V aktuálním rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, tedy kolem 691 miliard korun. Dosud byly schváleny projekty přibližně za 131,4 miliardy korun. Příjemci dotací ale dostali ke konci června proplaceno jen 10,2 miliardy korun. MMR i odborníci rozdíl vysvětlují hlavně tím, že se dotace žadatelům proplácejí až zpětně po uskutečnění projektu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz