30. listopadu 2009 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český průmysl se stabilizoval, padá nejméně za poslední rok

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Průmyslová produkce se v říjnu proti loňskému roku snížila o 7,3 procenta. Výsledek je lepší, než se čekalo. Propad je nejmenší za poslední rok, tedy od doby, kdy vypukla hospodářská krize. Analytici hovoří o stabilizaci českého průmyslu.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 11,6 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 11,3 procenta, z toho zahraničích o 4,9 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V září průmyslová produkce meziročně klesla o 11,9 procenta.

Propad průmyslové výroby podle měsíců

Měsíc Propad (v %)
Říjen - 7,3
Září - 11,9
Srpen - 8,4
Červenec - 18,2
Červen - 12,2
Květen - 22
Duben - 22,1
Březen - 17,0
Únor - 23,4
Leden - 23,3
Prosinec 2008 - 14,6
Listopad 2000 - 17,4
Říjen 2008 - 7,6
Září 2008 + 9,6

Zdroj: ČSÚ

"Výsledek je lepší, než se v průměru čekalo. Zlepšení vývoje průmyslové výroby v regionu naznačil už polský průmysl, česká data to jen potvrzují. V následujících měsících se meziroční poklesy průmyslové výroby výrazně sníží. Ke konci roku se můžeme přiblížit loňské úrovni produkce," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Volný pád průmyslové výroby se tak podle analytika ČSOB Petra Dufka stává minulostí a situace se začíná stabilizovat. "O tom, že se situace stabilizuje, není pochyb, na druhé straně na větší optimismus je stále ještě čas," dodal.

Tržby z přímého vývozu v běžných cenách se v říjnu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku snížily o 7,9 procenta. Podle statistiků se meziročně snížil také evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci, a to o 12,4 procenta. Průměrná mzda v těchto podnicích se naproti tomu zvýšila o 3,5 procenta.

Uvedené meziroční změny podle ČSÚ nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů, přičemž letošní říjen měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. Statistici proto odhadují, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o pět procent.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!