Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český průmysl se v květnu opět propadl. Téměř o čtvrtinu

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Průmyslová produkce v České republice v květnu meziročně klesla o 21,7 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V dubnu průmyslová výroba meziročně klesla o 22,1 procenta.

"Výsledek průmyslu za květen představuje pro nás mírné zklamání," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Reálná data tak podle něj stále zaostávají za vývojem předstihových ukazatelů a indikátorů důvěry.

"Květnové číslo za průmysl jasně ukazuje, že stabilizace výroby se zatím nekoná. To samozřejmě postihne i výsledek HDP za druhý kvartál, který bude v meziročním srovnání nejspíše ještě horší než ten předchozí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Zároveň upozornil, že s pádem výroby klesá i zaměstnanost a obrat k lepšímu nenaznačují ani zakázky průmyslových firem pro další měsíce.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 23,2 procenta a tržby z přímého vývozu se snížily o 23,4 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 27,6 procenta, z toho zakázky ze zahraničí poklesly o 26,7 procenta.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 12,5 procenta; průměrná mzda v těchto podnicích vzrostla o 1,6 procenta.

Podle údajů ČSÚ výše uvedené meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. "Letošní květen měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o jeden pracovní den méně. Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 19,8 procenta," dodal ČSÚ.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...