7. května 2009 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Český vývoz šokoval analytiky

Auta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auta | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Zahraniční obchod skončil v březnu rekordním přebytkem 23,4 miliardy korun. Meziroční přírůstek 14,1 miliardy korun byl výsledkem především nižšího dovozu zemního plynu, ale také zvýšeným vývozem aut v důsledku zavedení šrotovného v okolních zemích. Výsledek je podle ekonomů šokující a začíná měnit negativní pohled na českou ekonomiku.

Po zklamání, které přinesly předběžné údaje o průmyslové výrobě za březen, působí rekordní přebytek zahraničního obchodu ve stejném měsíci jako opravdový šok, uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Vývoz v březnu meziročně v běžných cenách klesl o 6,3 procenta a dovoz o 13,5 procenta. U vývozu je to nejmenší meziroční pokles od září 2008, u dovozu od prosince loňského roku.

"Zlepšení v zahraničním obchodě je do velké míry důsledkem zavedení šrotovného v zahraničí, a nikoliv trvalým zvýšením zahraniční poptávky po našich výrobcích," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Nárůst zájmu o české výrobky očekává až ve druhé polovině letošního roku.

Březnová bilance byla kladná v roce 1993 a poté nepřetržitě od vstupu České republiky do Evropské unie. Se státy EU byla bilance v přebytku 51,4 miliardy korun, s nečlenskými státy EU v deficitu 28 miliard korun.

"V učebnicích ekonomie je tento jev popisován jako teorém lokomotivy. Česká ekonomika se zapojila za lokomotivu jménem evropské šrotovné," vysvětlila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. O české ekonomice by se ale podle ní dalo také říct, že je černým pasažérem, jehož jízdné platí státy, které šrotovné zavedly.

Důkazem je nárůst přebytku v obchodě s Německem, Francií
a Slovenskem. Pasivum se snížilo v obchodě s Ruskem a Japonskem. Schodek se prohloubil v obchodě s Čínou a Spojenými státy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!