27. června 2014 18:03, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČEZ vyplatí stejnou dividendu jako loni. Stát dostane 15 miliard

Daniel Beneš was Roman’s right-hand man at ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Beneš was Roman’s right-hand man at ČEZ | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Energetický gigant ČEZ vyplatí stejnou dividendu jako loni, 40 korun na akcii před zdaněním. Celkem tak půjde na dividendy 61 procent z loňského zisku skupiny, tedy 21,5 miliardy korun. Schválila to valná hromada společnosti. Stát, který je v ČEZ majoritním akcionářem, získá 15 miliard korun.

Požadavek na vyplacení celého zisku akcionářům, jak chtěl v březnu ministr financí Andrej Babiš (ANO), nakonec vůbec nezazněl.

Stát nakonec do pěti dní před zahájením valné hromady nepodal protinávrh k rozdělení zisku. Ve vyšších dividendách z akcií patřících státu viděl ministr možný příjem do státního rozpočtu. Podle původního Babišova plánu mělo do státní kasy přijít 25 miliard korun.

  • ČEZ je největší česká energetická firma.
  • Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
  • Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.
  • Skupina ČEZ v Česku zaměstnává přes 20.000 lidí.

Babiš s postupujícím časem svá prohlášení mírnil. Časopisu Týden v květnu řekl, že o vyplacení celého zisku ČEZ mluvil jen teoreticky. Podle ekonoma a poradce skupiny J&T pro energetiku Michal Šnobra je to škoda. "Snaha řešit ČEZ je po pár měsících nadšení a naděje opět na bodě nula," řekl ČTK Šnobr.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz ČTK řekl, že schválení čtyřicetikorunové dividendy nebylo překvapením, protože na programu jednání valné hromady existoval pouze tento jediný návrh. "Jeho odmítnutí by znamenalo nutnost svolání další valné hromady a to se dalo prakticky s jistotou vyloučit," dodal Hlinomaz.

Doposud největší dividendu vyplatil ČEZ v roce 2009, 53 korun na akcii před zdaněním. Akcionáři schválili také tantiémy pro členy vrcholných orgánů společnosti. Mezi představenstvo a dozorčí radu se rozdělí 25,5 milionu korun, stejně jako loni. Valná hromada rovněž schválila účetní závěrku ČEZ za rok 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!