Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chudí Číňané nebudou utrácet jen proto, že to země potřebuje, míní investor

Kdo pomůže Číně? Chudí lidé nemají na utrácení, ekonomiku táhnout nemohou. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo pomůže Číně? Chudí lidé nemají na utrácení, ekonomiku táhnout nemohou. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA/PEKING Následky situace v Číně budou hluboké, varuje známý investor Jan Pravda, zakladatel společnosti Sanning Capital. Podle něj je otázkou času, než čínská vláda přijme tvrdou realitu tamější ekonomiky.

LN: Jak vnímáte současnou reakci trhu na čínské statistiky?

Reakce amerického západního trhu je relativně přehnaná, ovšem krize v Číně má zřejmě opravdu hluboký ráz. Je srovnatelná s něčím, co bude pravděpodobně horší než krize před několika lety. Čína má zhruba 300 procent dluhu vůči HDP a významně jí klesá růst. Pro výrobní kapacitu, kterou vybudovala za posledních deset let, prostě nemá odbyt.

LN: Jde tedy o to, že Číně se nepodařilo opřít ekonomiku o střední třídu?

Ten cíl především nešel provést dost rychle. Střední třída pořád není moc početná. Nejpočetnější je ta nižší, velmi chudá. Celkové úspory jsou oproti vyspělým ekonomikám nesrovnatelně menší. Chudí Číňané zkrátka nezačnou masivně utrácet jen proto, že to ekonomika potřebuje.

LN: Co se může stát?

Samozřejmě to bude mít sociální důsledky pro komunistickou vládu, která není politicky vybavená na to, aby řešila sociální otřesy podobného typu. Má dilema, jestli schovávat hlavu do písku ještě nějakou dobu a přidávat dluh k již existujícímu, a tím pádem dosáhnout toho, čemu trh mylně říká soft landing (měkké přistání). To je jenom oddalování tvrdého přistání. Vztah mezi dluhem a HDP v Číně je velmi úzký. Musejí vydat přibližně tři procenta dluhu, aby dosáhli jednoho procenta růstu HDP. Pokud chtějí udržet růst sedm procent, je to takřka neproveditelná věc.

LN: Jak moc velkou roli hrají nedůvěryhodné oficiální statistiky o vývoji ekonomiky?

Velkou. Kdyby jejich statistikám mohl trh věřit, nebyla by situace tak hrozná. Fakt, že se objevují čísla, která jsou mnohem spolehlivější a naznačují spíše nulový růst, samozřejmě hodně lidí vyděsí. Manipulace dat vládou všechny ubezpečuje v tom, že na tom je ekonomika hůř.

Proč čínský drak šíří paniku? Přečtěte si velkou analýzu LN.


Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!