Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čína si kupuje Řecko, má se z něho stát most mezi Asií a Evropou

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

ATÉNY Čínský premiér Wen Ťia-pao slíbil, že Čína bude nadále podporovat euro. Čína tak předchází možné kritice cenové politiky ze strany EU. "Nebudeme snižovat množství evropských dluhopisů v našem měnovém portfoliu," řekl čínský premiér v neděli během návštěvy Řecka.

Čínské nadbíhání Evropě je způsobeno jejími dost napjatými vztahy s USA. Američané si stěžují, že čínský jüan je uměle podhodnocen vůči ostatním měnám, především však vůči dolaru. Čína proto směřuje svůj investiční zájem na evropské dluhopisy. Skupuje především cenné papíry krizí zmítaného Řecka.

Něco za něco
Samozřejmě, že nejde o čínský altruismus, ale o čistý obchodní vztah mezi Řeckem a Čínou. Čína tedy bude nakupovat řecké dluhopisy. To by mělo zvýšit důvěru i dalších zahraničních investorů. V současné době nabízí Řecko pouze krátkodobé dluhopisy a na trh dlouhodobých půjček by se mělo vrátit až příští rok.

Právě proto je důvěra největší země světa v řecké dluhopisy tak důležitá. Čína dále oznámila, že vytvoří pětimiliardový fond na podporu řeckých lodních společností. Ty by za tyto peníze mohly koupit od Číny lodě. Představitelé Číny mají mimo jiné v plánu během pěti let zdvojnásobit obchod s Řeckem na 8 miliard eur ročně. Minulý rok činil vývoz z Číny do Řecka 3,04 miliardy eur, opačným směrem byly uskutečněny obchody za pouhých 93 milionů eur.

Čína zvyšuje vliv v řeckých přístavech
"Doufáme, že zintenzivnění společné spolupráce by mohlo pomoci Řecku v jeho úsilí překonat v dohledné době jeho problémy." přednesl čínský premiér před řeckým parlamentem. Profitovat by z toho měli především čínští investoři. Vzhledem k podmínkám, které byly Řecku nastaveny Mezinárodním měnovým fondem, bude Řecko muset během tří let prodat některá aktiva do soukromých rukou. Při čínské návštěvě v Řecku bylo navíc podepsáno několik dohod mezi firmami z obou zemí. Ty se především týkají lodní dopravy, telekomunikací či stavebnictví.

"Řecko je dnes díky svým podhodnoceným aktivům dobrou příležitostí pro investice. Tam, kde je krize a risk, tam je také příležitost dost vydělat," řekl k tomu řecký ministr pro investice Haris Pamboukis. Čína má však ještě jeden plán, k čemu by jí mohlo Řecko posloužit. Mělo by se totiž stát strategickým obchodním mostem mezi Asií a východní Evropou. Tomu napovídá i nárůst vlivu Číny v některých řeckých přístavech. Již od roku 2008 provozuje čínská lodní společnost Cosco dva hlavní terminály v přístavu Piraeus a podílí se na jeho restrukturalizaci. Společnost má v hledáčku i jiné řecké objekty. Například nové letiště Kastelli na Krétě, zřízení opravny lodí poblíž přístavu Piraeus či překladiště svých výrobků v přístavu Eleusis nedaleko Atén. Dokonce projevila i zájem o nákup části řeckých železnic.

Čína: "Chceme být tržní ekonomikou"
Sedmidenní návštěva, kterou čínský premiér započal v Řecku, by měla vyvrcholit 6. října, kdy se bude konat summit mezi EU a Čínou. Premiér Wen Ťia-pao již apeloval na EU, aby uznala Čínu jako tržní ekonomiku. Kdyby ji Evropa tento status přiznala, získala by Čína lepší pozici při jednání se Světovou obchodní organizací. Na oplátku Čína U nabídla, že zvýší ochranu autorských práv v Číně či uzavře s Evropou více dvoustranných obchodních dohod.

Navzdory hospodářskému růstu však Čína nadále zůstává rozvojovou ekonomikou. To připouští i její premiér.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!