20. července 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB přiznala, že udeřila proti silné koruně. Poprvé od intervencí

Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky (ČNB) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky (ČNB) | foto: Richard CortésČeská pozice

PRAHA Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 zasáhla proti silné koruně. Prodávala českou měnu a kupovala eura, aby zabránila posilování koruny.

Koruna v pátek posílila na 27,04 Kč/eur. O nových intervencích ČNB jako první informoval server IHNED.cz s odvoláním na mluvčí ČNB.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. 

Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 Kč/EUR na 26,98 Kč/EUR a v dalších dnech nad 27 korun.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. 

Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Dnes se koruna dotkla hladiny 27 Kč za euro.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?