Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČNB prošetří podezření, že banky manipulovaly s úrokovou sazbou

Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky (ČNB) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky (ČNB) | foto: Richard CortésČeská pozice

PRAHA Česká národní banka prošetří „podezření“ na manipulaci úrokové sazby Pribor, která ovlivňuje sazby hypoték, korporátních úvěrů i výnosy státních dluhopisů. Uvedl to guvernér ČNB Miroslav Singer v odpovědi náměstkovi ministrovi financí Martinu Prosovi, který před týdnem na taková podezření poukázal.

Náměstek Pros mimo jiné zmínil skutečnost, že sazba Pribor ve výši 0,39 procenta je navzdory určitému sblížení pořád podstatně vyšší než základní úroková sazba ČNB, která činí 0,05 procenta.

Miroslav Singer vyjádřil zásadní výhrady k tomu, jak Pros celou záležitost komunikoval. Navzdory těmto výhradám se ale ČNB hodlá příslušným náměstkovým dopisem zabývat. 

VÍCE O KAUZE:

„Vás dopis považujeme za podnět, který – stejně jako všechny ostatní podněty – standardní cestou předávám k vyřízení a prošetření odborným útvarům,“ napsal Prosovi guvernér Singer v dopisu, který mají LN k dispozici.

Sazba Pribor původně sloužila k mezibankovnímu styku, data pro její výpočet poskytuje šest bank – Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit, Raiffeisenbank a Expobank. Martin Pros ale poukazuje na skutečnost, že „za Pribor si na mezibankovním trhu skoro nikdo nepůjčuje, a to už od roku 2008, kdy proběhla finanční krize.“ 

Příslušné analýzy podle náměstka ministra financí ale ukazují, že navzdory tomu je hodnota úvěrů a dluhových instrumentů navázaných na Pribor v řádu stovek miliard korun.

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok se na druhé straně domnívá, že sazba Pribor už dnes žádnou zásadnější roli nehraje ani v případě hypoték. Vyslovuje se nicméně pro vypracování analýzy, do jaké míry tato sazba ještě pohyblivé složky hypoték ovlivňuje.

Další zdroje ministerstva financí uvádějí, že na sazbu Pribor je navázána zhruba pětina dluhu České republiky – u dluhopisů s variabilním kupónem. Důvodem k analýze je tedy podle všeho také otázka, zda to dává smysl v době, kdy už Pribor ztratil svůj původní význam.

Miroslav Singer nyní potvrdil, že odborné útvary ČNB vyzvou Prose k předložení konkrétních důkazů a ke konkretizování důvodů, na jejichž základě se náměstek domnívá, že obavy ohledně nastavení Pribor mají reálný základ.

ČNB už dříve poukázala na zásadní rozdíl mezi situací v eurozóně, kde Evropská centrální banka pumpuje peníze do ekonomiky, a českým trhem, kde ČNB stahuje likviditu z trhu.

Pros tento argument ve své analýze uznal, ale dodal: „České banky mají v ČNB uloženy stovky miliard korun za 0,05 procenta, otázka tedy zní, proč je tedy i nadále Pribor na úrovni 0,39 procent, i když je pravda, že jeho hodnota za poslední dva roky klesla.“

Největší výtkou vůči Prosovi každopádně zůstává způsob komunikace „citlivé zprávy“. Singer v odpovědi Prosovi velmi ostře vytkl to, že zároveň se zasláním dopisu – dle zpráv z médií bez vědomí ministra financí Andreje Babiše a aniž vyčkal Singerova vyjádření – poskytl dopis médiím.

„Takovýto způsob komunikace považuji za nepřijatelný a v novodobých dějinách spolupráce ČNB a ministerstva financí ČR za zcela bezprecedentní,“ napsal guvernér ČNB.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...