Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD chce rozdávat - příspěvky na dopravu i pro zaměstnavatele

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a poslanec Evropského parlamentu Jiří Havel vystoupili 10. srpna na tiskové konferenci v Praze k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a poslanec Evropského parlamentu Jiří Havel vystoupili 10. srpna na tiskové konferenci v Praze k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí. | foto: ČTK

PRAHA ČSSD chce zavést příspěvek až 3500 Kč měsíčně na dopravu pro zaměstnance, kteří ztratili práci a získají místo mimo své trvalé bydliště. Sociální demokraté chtějí také příspěvek pro zaměstnavatele, kteří svým zaměstnancům poskytují náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent.

ČSSD by také chtěla půjčkami podpořit lidi, kteří kvůli ztrátě práce nejsou schopni splácet hypotéku, uvedli její zástupci na dnešní tiskové konferenci. Dále navrhuje ČSSD příspěvek pro zaměstnavatele na vytvoření a udržení pracovního místa, podpořit chce i zaměstnance, který si sám najde zaměstnání a jeho mzda nedosahuje stanovené výše. Lidi chce také motivovat k přechodu k samostatné výdělečné činnosti.

Pokud dojíždíte přes 600 km, dostali byste 3500 Kč
Příspěvek určený na dojíždění za prací mimo území trvalého bydliště má za cíl zvýšit pracovní mobilitu zaměstnanců a motivovat je k přijetí i místně vzdáleného pracovního místa. Příspěvek bude vypočítán podle vzdálenosti, kterou musí zaměstnanec za prací dojíždět. V případě vzdálenosti do 30 kilometrů by se jednalo o měsíční příspěvek ve výši 1300 korun, nejvyšší příspěvek 3500 Kč by dostávali lidé dojíždějící za prací nad 600 km.

Samotným poslancům a senátorům dává zákon na dojíždění do parlamentu peněz mnohem více. Na cesty ze svého bydliště dostávají měsíčně náhradu odstupňovanou podle vzdálenosti. Kdo bydlí do 50 kilometrů od Prahy, dostává měsíčně 22.800 korun. Pokud to má zákonodárce do práce víc než 250 kilometrů, dostane až 34.200 korun.

Příspěvek k úhradě odvodů do pojistných fondů
Opatřením, kterým chce ČSSD předcházet a zamezit propouštění zaměstnanců, by mělo být zavedení příspěvku k úhradě povinných odvodů do pojistných fondů na zdravotní a sociální pojištění. Příspěvek by byl určen pro zaměstnavatele, kteří z vážných provozních důvodů nemohou zaměstnancům přidělit práci a poskytují jim náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent.

ČSSD chce také podpořit zaměstnance, kteří přišli o práci kvůli zrušení jejich pracovních míst, příspěvkem ve výši 15 až 30 procent z ceny práce pro zaměstnavatele, který vytvoří pracovní místo pro uchazeče o zaměstnání evidovaného nejméně tři měsíce při zachování tohoto místa nejméně 12 měsíců.

Dále navrhuje příspěvek pro zaměstnance, kteří byli před přijetím do pracovního poměru vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání nejméně tři měsíce, byli příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi, našli si sami zaměstnání a jejich mzda nedosahuje 1,7 násobku životního minima. Výše příspěvky by měla činit 22 procent během prvních 12 měsíců a 11 procent během dalších měsíců.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz