26. listopadu 2010 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD nechce, aby Česko zachraňovalo padající země eurozóny

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Opoziční ČSSD se staví zdrženlivě k možným scénářům, podle nichž by se na evropském záchranném plánu podílely i země stojící mimo eurozónu. Sociální demokraté by naopak byli na rozdíl od někdejší Fischerovy i současné Nečasovy vlády pro zavedení bankovní daně, z níž by se zachraňovaly země EU v rozpočtových problémech.

"Nebyl by tlak na státní rozpočty", řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nyní dávají do stabilizačního fondu příspěvky státy eurozóny. Na rozhodování o tom, že by se na dotacích podílely i země bez zavedeného eura, by se musela shodnout unie včetně Česka. Pokud se kabinet takovými úvahami zabývá, podle Sobotky by měl s opozicí jednat.

Nejdříve požádalo o pomoc Řecko

První zemí, která kvůli krizi eura požádala o pomoc, bylo Řecko. Unie a Mezinárodní měnový fond mu poskytly v květnu rekordní finanční dotaci v celkovém objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun) výměnou za razantní škrty výdajů, zvýšení daní a strukturální reformy.

Nyní o pomoc požádalo Irsko, pomoc by mohla dosáhnout 85 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu korun).

Vláda se scénářem o případném zapojení do evropského záchranného plánu již zabývala, jednání v důvěrném režimu prý ale kabinet přerušil. "Velmi zdrženlivý" je údajně v otázce účasti Česka na této pomoci ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Dle ČSSD by měla být zavedena bankovní daň
"Důsledky financování by nesly i následující vlády. Jsme k tomu rezervovaní, primárně by se měly na financování stabilizačního fondu podílet země podle současných pravidel, tedy členské země eurozóny," uvedl dnes Sobotka.

Pokládal by za nešťastné, kdyby se na záchraně zemí v problémech podíleli i Češi ze svých daní. Proto by byla ČSSD pro bankovní daň, jak se o tom v unii uvažuje. Banky by sice její část přenesly na klienty, část by ale hradily ze zisků transakcí, tvrdí Sobotka.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!