29. dubna 2009 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD: Nezveřejníš plat, žádný nedostaneš

Paroubek chce 'neposlušné' manažery po volbách vyměnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paroubek chce 'neposlušné' manažery po volbách vyměnit. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Manažeři státních podniků, kteří nebudou chtít zveřejnit svoje platy, chce ČSSD v případě vítězství v letošních volbách nahradit. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by všichni manažeři státních podniků měli oznámit výši svých platů stejně tak, jako to učinili manažeři Českých drah. Paroubek to řekl dnes na briefingu strany.

V každém státním podniku v jednotlivých resortech je podle Paroubka možné učinit okamžité rozhodnutí o snížení manažerských platů o třetinu až polovinu. Je také možné přehodnotit nadtarifní složky platu.

Paroubek již v úterý navrhl designovanému premiérovi Janu Fischerovi, aby nová vláda prosazovala snížení platů manažerů firem se státní účastí. Po jednání v Hrzánském paláci šéf sociální demokracie novinářům řekl, že se snížením těchto mezd souhlasí i Mirek Topolánek. Předseda ODS a premiér v demisi, který se jednání u Fischera také účastnil, se k tomuto tvrzení nevyjádřil.

Jak se k návrhu na snížení manažerských platů staví Fischer, není jasné. Designovaný premiér totiž v úterý před novináře nepředstoupil. Vzal tento návrh na vědomí, uvedl Paroubek.

Téma otevřelo zveřejnění manažerských platů na dráze. Generální ředitel Petr Žaluda reagoval na spekulace médií o dvoumilionovém platu zveřejněním výše své mzdy; jeho měsíční plat je 500.000 korun. Shodné manažerské platy prý byly na dráze i v době vlády sociální demokracie.

ČTK