27. června 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Finanční správa zarazila rekordní daňový únik za 200 milionů

Platili daně, tak si na ně finanční úřad došlápne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platili daně, tak si na ně finanční úřad došlápne | foto: Shutterstock

PRAHA Daňová správa při kontrole deseti společností, které obchodují s pohonnými hmotami a údajně u nich hrozil daňový únik, zajistila v květnu a červnu zboží za více než 30 milionů korun a 101,6 milionu korun na jejich účtech. Další desítky milionů korun zadržela celní správa.

V případě dokonání daňového úniku by škody mohly vystoupat až na 200 milionů korun, sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle generálního ředitele daňové správy Jana Knížka je to historicky největší množství zajištěného zboží a peněz v rámci jedné akce. "Máme hotové peníze, které budou mít přímý dopad na státní rozpočet," doplnil k tomu Knížek.

Akce 3G

Mluvčí uvedla, že zmíněné společnosti připravovaly daňový únik při obchodování s pohonnými hmotami. "U všech se něco zabavovalo, všech se to týkalo," prohlásila.

Pracovníci daňové správy při akci s názvem 3G využili zajišťovacích příkazů, díky kterým mohli zajistit dosud nesplatné nebo nestanovené daňové povinnosti. "Tyto příkazy se využívají v případech, kdy existují důvodné obavy o budoucí vymahatelnost úhrady daní," dodala mluvčí.

Stát by si mohl polepšit až o 10 miliard ročně, kdyby spolu lépe komunikovaly celní správa a finanční úřady

Státní rozpočet by si mohl polepšit při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) zhruba o deset miliard korun ročně, kdyby spolu lépe komunikovaly celní správa a finanční úřady, a přijaly doporučení Nejvyššího kontrolního úřadu, uvedli zástupci NKÚ na včerejší tiskové konferenci. Ministerstvo financí i Generální finanční ředitelství závěry kontroly odmítly.

Problém s výběrem a správou DPH při dovozu zboží patří podle Miroslava Kruchiny z NKÚ k nejrizikovějším oblastem v oblasti příjmů. Rozpor mezi vykázaným základem daně a hodnotou dovozů byl podle NKÚ v letech 2008 až 2010 celkem 445 miliard korun. K vyššímu výběru daně by přispělo zejména propojení databází při automatickém porovnání daňových přiznání s centrálním registrem a zavedení povinného elektronického daňového přiznání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!