22. července 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do penze se půjde až v 75 letech. A manželé budou mít stejný důchod

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na konci století budou lidé odcházet do důchodu v 75 letech, předpokládá autor penzijní reformy Vladimír Bezděk. Kromě zvyšování hranice pro odchod do důchodu počítá i s další novinkou - důchodové nároky manželů se zprůměrují a oba tedy získají stejnou částku.

Lidé se dožívají stále vyššího věku, a proto se musí zvyšovat i hranice pro odchod do důchodu, míní ekonomický expert Vladimír Bezděk v rozhovoru pro LN. Podle statistik žije každá generace v průměru o tři až čtyři roky déle než ta předchozí.

"Navrhujeme, aby se po dosažení hranice 65 let, kolem roku 2035, zvyšoval důchodový věk o dva měsíce za rok, tedy o jeden rok za šest let. Tímto tempem by se dosáhlo 75 let někdy na konci století," vyčíslil Bezděk.

Čtěte více

 

Odchod do penze v 75 letech by se týkal jako první té generace, která se narodí za 20 let. Záležet bude ale také na tom, zda se průměrná věková hranice bude i nadále zvyšovat.

Solidarita mezi manželi

Plánovanou novinkou v připravované reformě je také zavedení solidarity mezi manželi. To znamená, že by se sečetly příjmy a odvody manželů do důchodového systému a vydělily by se dvěma. "Manželé by tedy sdíleli své důchodové nároky," popsal Bezděk.

Zruší se naopak vdovské a vdovecké důchody. "Tyto důchody měly význam v polovině minulého století, kdy se zaváděly. Dnes pracují většinou oba manželé, ekonomická závislost jednoho na druhém je mnohem menší," vysvětlil důvody zrušení ekonomický expert.

Velký rozhovor s ekonomem  Bezděkem najdete ve čtvrtečním vydání deníku

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?