Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do penze se půjde až v 75 letech. A manželé budou mít stejný důchod

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na konci století budou lidé odcházet do důchodu v 75 letech, předpokládá autor penzijní reformy Vladimír Bezděk. Kromě zvyšování hranice pro odchod do důchodu počítá i s další novinkou - důchodové nároky manželů se zprůměrují a oba tedy získají stejnou částku.

Lidé se dožívají stále vyššího věku, a proto se musí zvyšovat i hranice pro odchod do důchodu, míní ekonomický expert Vladimír Bezděk v rozhovoru pro LN. Podle statistik žije každá generace v průměru o tři až čtyři roky déle než ta předchozí.

"Navrhujeme, aby se po dosažení hranice 65 let, kolem roku 2035, zvyšoval důchodový věk o dva měsíce za rok, tedy o jeden rok za šest let. Tímto tempem by se dosáhlo 75 let někdy na konci století," vyčíslil Bezděk.

Čtěte více

 

Odchod do penze v 75 letech by se týkal jako první té generace, která se narodí za 20 let. Záležet bude ale také na tom, zda se průměrná věková hranice bude i nadále zvyšovat.

Solidarita mezi manželi

Plánovanou novinkou v připravované reformě je také zavedení solidarity mezi manželi. To znamená, že by se sečetly příjmy a odvody manželů do důchodového systému a vydělily by se dvěma. "Manželé by tedy sdíleli své důchodové nároky," popsal Bezděk.

Zruší se naopak vdovské a vdovecké důchody. "Tyto důchody měly význam v polovině minulého století, kdy se zaváděly. Dnes pracují většinou oba manželé, ekonomická závislost jednoho na druhém je mnohem menší," vysvětlil důvody zrušení ekonomický expert.

Velký rozhovor s ekonomem  Bezděkem najdete ve čtvrtečním vydání deníku

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.