23. dubna 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dotace pro zemědělce letos vzrostou na 29,5 miliardy

Kombajn (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombajn (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Tuzemští zemědělci letos v rámci přímých plateb a dalších agrárních dotací budou mocí získat podle odhadu 29,5 miliardy korun. To je zhruba o 4,5 miliardy meziročně více, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Farmáři mohou Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu žádosti o podpory zasílat od minulého týdne do poloviny května, letos nově také elektronicky prostřednictvím Portálu farmáře.

Jednotná žádost o dotace

V rámci takzvané jednotné žádosti o dotace budou moci farmáři letos žádat o jednotnou platbu na zemědělskou půdu (SAPS), v jejímž rámci se každoročně rozděluje nejvíce peněz, dále o platbu v rámci méně příznivých oblastí (LFA) a oblastí Natura 2000. Ucházet se mohou také o dotace v rámci Agroenvinomentálního opatření (AEO), oddělenou platbu za cukr a rajčata a podporu pro takzvané citlivé sektory.

"Internetoví žadatelé budou mít třeba příležitost kdykoli sledovat aktuální stav vyřizování žádostí, které podali. Samozřejmě i nadále můžou lidé žádosti osobně donést, nebo poslat poštou na příslušnou Agenturu pro zemědělství a venkov," uvedl Bendl.

O dotace žádá rok od roku více zemědělců. Zatímco v roce 2008 zaslalo žádost o dotace 23 500 farmářů, loni se počet žadatelů blížil 27 000. Zejména díky dotacím je české zemědělství od vstupu státu do EU v zisku.

Tuzemští farmáři však na podporách pobírají stále méně peněz než jejich kolegové ze "starých" členských zemí EU.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!