Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika bude podle centrální banky dál stagnovat

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka nezměnila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky. Nadále počítá s letošní stagnací ekonomiky a příští rok očekává růst o 1,9 procenta. Informoval o tom guvernér České národní banky Miroslav Singer. Odhady pro příští rok ovšem nepočítají s rozpočtovými opatřeními. které plánuje vláda.

Česká národní banka tak následuje ministerstvo financí, které v nové makroekonomické prognóze rovněž nezměnilo odhad pro letošní rok a počítá letos s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Naopak pro příští rok MF zhoršilo odhad růstu na 1,3 procenta z lednových 1,6 procenta. Stagnaci tuzemské ekonomiky letos odhaduje i Evropská komise.

Zvýšení DPH zpomalí růst HDP

V rámci alternativního scénáře, který s vládními úsporami počítá, odhaduje centrální banka růst ekonomiky v příštím roce na 1,1 procenta. "Fiskální restrikce prostřednictvím zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty omezí zejména spotřebu domácností, což vyústí v pomalejší růst HDP oproti základnímu scénáři," uvedl Singer.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšení DPH by podle ČNB vedlo i k vyšší celkové inflaci. Zatímco základní scénář prognózy počítá ve druhém a třetím čtvrtletí 2013 s inflací na úrovni 1,5 procenta, v případě alternativního scénáře by inflace stoupla na zhruba dvě procenta.

"V souladu s minulými zkušenostmi a utlumenou ekonomickou aktivitou nepředpokládáme výrazné druhotné dopady zvýšení DPH do inflace. To znamená, že centrální banka by reagovala ještě nižší hodnotou úrokových sazeb," upozornil Singer.

Nová prognóza počítá podle guvernéra ve zbytku letošního roku s poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich mírným růstem od druhé poloviny roku 2013. V případě alternativního scénáře by naopak úrokové sazby příští rok klesly.

Slabší kurz koruny, zdražení ropy

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje mohou podle guvernéra působit spíše ve prospěch růstu inflace. Patří mezi ně mírně slabší kurz koruny k euru nebo vyšší ceny komodit, zejména ropy. Proti případnému růstu cen by mohly působit následky dodatečných škrtů v rozpočtu. "Oběma směry může působit vývoj v zahraničí," uvedl guvernér.

Centrální banka v letošním roce očekává silnější kurz koruny - 24,70 koruny za euro. Příští rok by podle banky měla česká měna posílit na 24,30 koruny za euro. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25 korun za euro.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!