29. prosince 2014 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česko dál sílí, tvrdí ČNB. Úrokové sazby zůstanou na minimech

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Tuzemská ekonomika se nachází na cestě k růstu, ke kterému přitom přispívají všechny výdajové složky HDP s výjimkou čistého vývozu. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve středu 17. prosince.

Proti předchozímu roku klesla nezaměstnanost, došlo k obnovení růst mezd a zvýšil se počet nově poskytnutých úvěrů.

Bankovní rada ve středu 17. prosince podle záznamu zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

PSALI JSME:

Zároveň ale upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, by bylo třeba zvážit další oslabení koruny.

To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 korun za euro na slabší hodnoty.

Na jednání rady rovněž podle záznamu zaznělo, že inflace se otočila z trendu neustálého snižování a že použití kurzu jako nástroje měnové politiky zabránilo deflaci a pokračujícímu nárůstu úspor.

Rovněž na jednání členové rady uvedli, že použití kurzového závazku vneslo do ekonomiky stabilitu, která se projevuje v rostoucích ukazatelích důvěry.

Bankovní rada 17. prosince rozhodla opět nechat úrokové sazby na historických minimech a rovněž rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro.

Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Lidovky.cz, ČTK