9. března 2016 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Europarlament chce koupit auta a najmout stovku řidičů. Uniformy by stály tři miliony

Europoslanci drží minutu ticha k uctění památky zmasakrovaných Arménů (Brusel).... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanci drží minutu ticha k uctění památky zmasakrovaných Arménů (Brusel).... | foto: Reuters

Vedení Evropského parlamentu řeší, zda koupit automobily a najmout 110 nových řidičů, napsal server Politico.eu. Náklady na dopravu by tak v rozpočtu europarlamentu vzrostly ročně o 3,7 milionu eur (sto milionů Kč). Jen uniformy pro nový personál by podle podkladů, které server zveřejnil, přišly každoročně na 116.000 eur (přes tři miliony korun).

V současnosti má parlament, jehož 751 poslanců jedná v Bruselu i ve Štrasburku, necelou dvacítku vlastních aut a minibusů. Jejich provoz a údržba vyjde ročně na 1,58 milionu eur. Ostatní dopravní potřeby řeší smluvním najímáním služeb autodopravců, celkem ročně za 5,22 milionů. V Bruselu pro EP obvykle takto pracuje 65 řidičů s automobily, ve Štrasburku 85.

Celkem tedy nyní europarlament platí za dopravu 6,8 milionu eur (asi 183,5 milionu korun). Navržené změny by tuto část rozpočtu zvedly nejméně na 10,5 milionu (přes 283 milionů Kč), v kalkulaci totiž podle severu Politico nejsou zahrnuty některé související položky a plánované vybavení nově pořizovaných limuzín.

Návrh, o kterém by měl dnes rozhodnout předseda europarlamentu Martin Schulz a jeho 14 místopředsedů, je oficiálně odůvodněný snahou o vyšší bezpečnost. V současnosti jsou prý najímaní řidiči totiž jen nedostatečně prověřováni z bezpečnostního hlediska. Pasažéři bývají s řidiči často ve vozech sami a mnohdy prý disponují citlivými dokumenty.

Zdroj z europarlamentu ovšem pro Politico návrh zkritizoval. „Na co potřebujeme šoféry? To si europoslanci nemůžou normálně zavolat taxík?“, cituje jej server.

Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz