27. února 2009 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurostat: Riziko deflace roste

Deflace by silně ovlivnila ekonomiku a prohloubila ekonomickou krizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deflace by silně ovlivnila ekonomiku a prohloubila ekonomickou krizi. | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

BRUSEL Riziko meziročního poklesu cen v eurozóně výrazně vzrostlo. Inflace totiž v prvním letošním měsíci meziročně zpomalila na pouhých 1,1 procenta z prosincových 1,6, což je hluboko pod odhady ekonomů. Spotřebitelské ceny meziměsíčně dokonce klesly o 0,8 procenta.

"Statistika inflace je určitě šokem, je to daleko větší propad, než se očekávalo, a jasně ukazuje, jak silné deflační tlaky v Evropě existují ," uvedl ekonom Bank of America Matthew Sharrat již na konci ledna, kdy Eurostat zveřejnil svůj první odhad růstu spotřebitelských cen.

Inflace přitom výrazně zpomaluje i v celé evropské sedmadvacítce. V lednu zpomalila na 1,7 procenta z 2,2 procenta v prosinci loňského roku. Meziměsíčně ceny v lednu klesly o 0,6 procenta.

Podobně se situace vyvíjí i v Česku, ale s tím rozdílem, že meziměsíčně ceny rostou. V lednu inflace v Česku meziročně zpomalila na 2,2 procenta po 3,6 procenta v prosinci 2008. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 1,5 procenta.

Pokud by absolutní meziroční pokles spotřebních cen (deflace) nakonec nastal, mohlo by se to negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit, což může opět zvýšit nezaměstnanost.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?