Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurozóna pomůže Irsku. Půjčí mu možná až 2,5 bilionu korun

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Ministři financí eurozóny v neděli večer odsouhlasili finanční pomoc pro Irsko, které se musí vypořádat s problémy vlastních bank.

Agentuře Reuters to řekl slovenský ministr financí Ivan Mikloš a vzápětí informaci potvrdil eurokomisař Olli Rehn. Irové dostanou peníze ze záchranného fondu eurozóny, do nějž se již v minulosti země platící eurem zavázaly přispět 440 miliardami eur, a rovněž od Mezinárodního měnového fondu. Částku politici upřesní na konci listopadu.

"Irsko požádalo o pomoc z ESFS (záchranný fond eurozóny) a Slovensko se připojilo k dalším partnerům z eurozóny a odsouhlasilo to," řekl s tím, že Bratislava vznesla některé připomínky k existenci podobného mechanismu.

Pomoc Irsku

Finanční pomoc eurozóny a Mezinárodního měnového fondu Irsku bude nižší než 100 miliard eur, tedy zhruba 2,5 bilionu korun. Irský premiér Brian Cowen to dnes řekl na tiskové konferenci, která se uskutečnila poté, co pomoc schválila eurozóna. 

Irové dostanou peníze ze záchranného fondu eurozóny, do nějž se již v minulosti země platící eurem zavázaly přispět 440 miliardami eur, a rovněž od Mezinárodního měnového fondu. Finanční prostředky by Dublin měl vrátit během tří let.Konkrétní částku eurozóna a MMF však určí až na konci listopadu. Podle nejmenovaného zdroje Reuters pomoc dosáhne 80 až 90 miliard eur.

Zatím stále není jasné, v jaké výši Irsko pomoc dostane. Ministr financí Brian Lenihan hovoří o desítkách miliard eur, různé zdroje ale spekulují o částkách, které se pohybují od 45 miliard až asi do 120 miliard eur. Sky News za reálné pásmo označuje 80 až 110 miliard eur (od 1,9 až 2,7 bilionu Kč). To je víc, než se původně čekalo.

"Poskytnutí pomoci Irsku je zárukou finanční stability v Evropě. Záchranný program se připravuje a měl by se zaměřit nejen na rozpočtové výzvy irské ekonomiky, ale i potenciální potřeby kapitálu bankovního sektoru," doplnil Rehn.

Eurozóna se zveřejněním konkrétní částky podle některých expertů čeká až na okamžik, kdy irská vláda v parlamentu zveřejní návrh úsporných opatření pro příští čtyři roky. Mělo by se tak přitom stát již v úterý. "Tato strategie by měla poskytnout detaily k vládnímu závazku nápravy nadměrného rozpočtového schodku o šest miliard eur v roce 2011 jako součásti strategie, která povede ke snížení deficitu pod tři procenta HDP v roce 2014. To představuje úsporu celkem 15 miliard eur," uvedla po rozhodnutí eurozóny Evropská komise v prohlášení.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...