19. března 2010 19:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa zachraňuje Řecko - navrhne program státních půjček

Jose Barroso a Catherine Ashton před europoslanci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jose Barroso a Catherine Ashton před europoslanci | foto: ČTK

Evropská komise navrhne vytvoření programu státních půjček, které mají pomoci zadluženému Řecku. Novinářům to dnes řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekům by případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celé Evropské unie. S mechanismem však musí jejich lídři souhlasit, jednat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu EU.

"Vyzývám lídry EU, aby s vytvořením tohoto nástroje vyslovili souhlas co nejdříve," řekl šéf komise vybraným novinářům z tiskových agentur. Podle něj není možné prodlužovat současnou situaci. Řecko sice v současnosti EU ani například Mezinárodní měnový fond o pomoc nepožádalo, ale řecký premiér Jorgos Papandreu dnes varoval, že se blíží doba, kdy si jeho země již nebude moci půjčovat.

"Takový nástroj by se skládal ze systému bilaterálních půjček a byl by plně v souladu s částí evropských smluv, která zakazuje pomoc zemím eurozóny, a navíc by byl spojen s řadou podmínek," popsal Barroso případný mechanismus.

Jako představitel Evropské komise tak vůbec poprvé potvrdil předchozí mediální spekulace, že případná pomoc Řecku by se skládala z půjček, a nikoliv například záruk za úvěry.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!