10. března 2016 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ECB jde s úrokovou sazbou více do záporu. Trh zaplaví více penězi

Ilustrační foto: Euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Euro. | foto: Shutterstock

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropští centrální bankéři ještě neřekli poslední slovo. Čtvrtečním rozhodnutím Mario Draghi a jeho kolegové překonali očekávání. Dále snížili sazby do záporu a především depozitní sazbu za kterou si instituce ukládají peníze u centrální banky srazili z -0,3 na -0,4 procenta. Navíc ale ECB rozšířila i svůj stimulační program. Zatímco dosud pumpovala měsíčně do ekonomiky 60 miliard euro nyní to bude o 20 miliard víc.

Rozhodnutí bude mít dalekosáhlé důsledky nejen v eurozóně, ale vyvolává tlak i na Českou národní banku, která o dalších krocích rozhodne na konci března. Krok ECB v zásadě znamená, že se při současných sazbách bude na trh hrnout více peněz. To jde ale proti snahám ČNB držet korunu na 27 korunové hranici. Otázkou tak je, jak ČNB zareaguje.

„Pokles úrokových sazeb v eurozóně mohl zvýšit tlak na posilování kurzu koruny a donutit ČNB k většímu objemu intervencí na devizovém trhu k obraně hranice 27 korun za euro, případně ke snížení úrokových sazeb ČNB do záporných hodnot,“ říká například ekonom společnosti Deloitte David Marek. Jeho slova potvrzuje i Jan Bureš z Poštovní spořitelny. „Myslím, že to nechává záporné sazby ve hře, pokud kombinace vyššího QE a nižší depozitní sazby povede k rychlejšímu přílivu peněz do Česka a ČNB bude muset aktivněji intervenovat. Na druhou stranu neochota ECB jít se sazbami dál hlouběji do záporu může být vítaným argumentem pro odpůrce záporných sazeb v bankovní radě jako je například Mojmír Hampl,“ říká Jan Bureš.

Hampl: Nereagujeme automaticky

Že by na krok Evropské centrální banky musela ČNB podmíněně reagovat, vylučuje sám viceguvernér ČNB. „Nikdy automaticky nereagujeme na to, co se děje v okolí. Okolní svět je významný měnový faktor a to pro všechny centrální banky světa, ale je to pouze jeden z faktorů, které je třeba brát v úvahu při rozhodování, ne jediný,“ řekl LN. „Dnešní rozhodnutí sestává fakticky ze šesti částí, dvě nejdůležitější z nich – snížení sazby a zvýšení objemu QE – jsou v souladu s očekáváním.Celkový mix těchto opatření dle mého osobního názoru zatím nemění dramaticky situaci pro naše další měnové úvahy a rozhodování na konci března. Nyní ještě uvidíme jak zareagují trhy,“ dodal.

Není tak vůbec jisté, jestli ČNB bude následovat krok ECB a půjde sama rovněž se sazbami do záporu. Reagovat nicméně na tlaky na posilování koruny bude muset třeba zvýšením množství nakupovaných eur. „Objem nutných intervencí ČNB díky dnešnímu opatření ECB může vzrůst na zhruba 40-50 miliard korun měsíčně. Při měsíčním objemu intervencí ve výši 50 miliard korun se devizové rezervy ČNB ke konci tohoto roku dostanou k 50 procent HDP. To je však stále ještě objem, který bude dle našeho názoru ČNB schopna tolerovat, aniž by začala experimentovat se zavedením záporných sazeb. “ odhaduje ekonom ING Jakub Seidler.

Česká národní banka přitom v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu přesahujícím 58 miliard korun.

Najdete na Lidovky.cz