13. října 2016 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropský účetní dvůr znovu odhalil nesrovnalosti ve výdajích EU

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropský účetní dvůr (ECA) opět odhalil nesrovnalosti v hospodaření Evropské unie. Ve fiskálním roce 2015 bylo podle něj z rozpočtu vynaloženo bez právních podkladů 5,5 miliardy eur, což je v přepočtu 149 miliard korun.

Situace se tak oproti předchozímu roku výrazněji nezlepšila. Vyplývá to podle agentury DPA z výroční zprávy, kterou účetní dvůr zveřejnil.

Míra chybovosti v rozpočtových výdajích podle zprávy klesla na 3,8 procenta ze 4,4 procenta ve fiskálním roce 2014. Zůstala však nad dvouprocentní hranicí tolerance. K typickým chybám při vynakládání peněz z rozpočtu EU patří podle účetního dvora porušování předpisů pro udělování veřejných zakázek.

Nový předseda ECA Klaus-Heiner Lehne vyzval k reformám, které by obnovily důvěru obyvatel v evropské instituce. Podle Lehneho je zapotřebí mimo jiné zajistit, aby byly dodržovány finanční předpisy.

Rozpočtové výdaje EU ve fiskálním roce 2015 činily celkem 145,2 miliardy eur. To odpovídá přibližně 285 eurům na jednoho občana, uvedl účetní dvůr ve své zprávě.

ČTK