7. března 2013 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát čeká na to, které weby ještě spadnou. Experti se sejdou v úterý

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Národní centrum kybernetické bezpečnosti svolalo kvůli útokům významné české internetové stránky Radu pro kybernetickou bezpečnost. Poradní orgán premiéra se sejde až v úterý. Čeká totiž na to, jaké weby budou ještě napadeny do konce týdne.

Neveřejné jednání svolané zvláštním odborem Národního bezpečnostního úřadu se uskuteční až poté, co centrum kybernetické bezpečnosti získá dostatek dat od napadených webů.

„Postupně sbíráme informace, protože útoky na internetové stránky stále probíhají. Přes víkend sesbírané poznatky zanalyzujeme. Není také snadné svolat zástupce ze státní, akademické a komerční sféry,“ řekl serveru Lidovky.cz Radek Holý z Národního centra kybernetické bezpečnosti. 

ČTĚTE TAKÉ:

Rada je poradním orgánem premiéra, ten se však podle Holého úterního jednání nezúčastní. „Budou tam zástupci ministerstva zahraničních věcí, obrany, dopravy, vnitra, průmyslu a obchodu, financí; taky policie, České národní banky, Bezpečnostní informační služby nebo vojenské zpravodajství,“ dodal Holý.

Podle něj mohou být v pátek napadeny také další weby státní správy. Samotné stránky Národního bezpečnostního úřadu už přitom zkolabovaly ve středu. Infrastruktura státu by ale ohrožena být neměla. „Jsou to uzavřené systémy, kterým takový typ útoku nehrozí,“ míní Holý.

Čtvrteční útok na weby operátorů T-Mobile a O2 vyřadil zhruba na hodinu z provozu překvapivě i centrální registr vozidel. Ten totiž pro svoji funkci využívá infrastrukturu společnosti Telefónika.

Útoky dotkly i internetového připojení, které využívá ČTK. „Pro zpravodajství a jeho doručování nejdůležitějším klientům ale používáme především technologie nezávislé na internetu, chod agentury to proto zásadně neohrozilo,“ uvedl technický ředitel agentury Jan Kodera.

mevMartin Nevyhoštěný, mkMichaela Těšínská, juzPetra Jůzlová