20. března 2014 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cifršpióni poslali na ČEZ policii. Podali trestní oznámení i na šéfa Beneše

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | foto: Lidové noviny

PRAHA Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí podal v souvislosti s transakcemi kolem vytěsnění minoritních akcionářů Severomoravské energetiky trestní oznámení na finančního ředitele ČEZ Martina Nováka, generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše a tři členy představenstva Associated Energy Jaroslava Mišingra, Pavla Tulacha a Radka Žilku a také na samotnou firmu Associated Energy.

Trestní oznámení padlo kvůli podezření, že došlo ke spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti nebo porušení správy cizího majetku.

Tajemné penězovody

350 milionů korun z polostátní společnosti ČEZ, o něž se nyní zajímá protikorupční policie, se rozptýlilo během několika dní na zhruba desítce účtů. LN se nyní podařilo zmapovat tok peněz, které energetický gigant zaplatil jako mimosoudní vyrovnání s bývalými minoritními akcionáři firmy Severomoravská energetika, již ČEZ pomocí vytěsnění malých spoluvlastníků v půli minulého desetiletí ovládl.

ČTĚTE TAKÉ

Celý případ odstartovalo přesně 166 400 000 korun, které přistály na účtu společnosti Arca Capital Global Equity slovenského miliardáře Pavla Krúpy. Kvůli této platbě se celou záležitostí začali vyšetřovatelé zabývat. Prověřovala ji Česká národní banka a nahlásila ji Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí. V únoru ji „cifršpionům“ oznámil i správce účtu firma Avant. Ovšem až o dva měsíce později, než dorazila platba. Odsud pak pátrali „cifršpioni“ FAÚ a celou transakci zmapovali. A také zablokovali peníze na podezřelých účtech.

„Ano, máme obstavenou tuto částku,“ potvrdil LN Krúpa, který ještě v pondělí zmrazení peněz Arca Capital odmítal. Připouštěl ovšem, že jsou obstavené prostředky Associated Energy. Přes tuto společnost ČEZ celou částku na samém počátku vyrovnání poslal. Firmu před časem Krúpova Arca ovládla.

Dočtěte si článek v dnešních Lidových novinách.Martin Shabu, Adam Junek
Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz