12. října 2016 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nebyl důvod dát firmě exkluzivitu. Správci daní za to dostali vysokou pokutu

Problematické zakázky finanční správy se týkaly softwaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problematické zakázky finanční správy se týkaly softwaru. | foto: Shutterstock

BRNO Generální finanční ředitelství dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 1,3 milionu korun. Je za zadání čtrnácti softwarových zakázek bez otevřené soutěže.

Platnost pokuty potvrdil předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná.

Generální finanční ředitelství postupovalo při zadávání zakázek formou jednacího řízení bez uveřejnění. Podmínky pro tento jednodušší postup ale nebyly splněny. „Postup zadavatele mohl v každém jednotlivém případě podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl Rafaj.

Podle něj generální finanční ředitelství neprokázalo, že by zakázky mohla dělat jen jediná oslovená firma. „Zadavatel pro prokázání důvodu k uplatnění výjimky umožňované zákonodárcem nepředložil žádné technické důvody ani relevantní objektivní důkazy,“ uvedl Rafaj.

Generální finanční ředitelství mělo podepsanou smlouvu se společností Konzulta. Podle Rafaje ale ředitelství nemělo dál setrvávat v tomto závazku exkluzivity, ale v každém konkrétním případě namísto toho zkoumat, zda jsou naplněny veškeré zákonem předpokládané podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Zakázky souvisely s vývojem a aktualizací softwarového programu pro výuku a testování znalostí pracovníků a softwarové knihovny.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?