6. září 2009 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Česká ekonomika poroste, stoupne až o 0,5 procenta

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: ČTK

HONGKONG Česká ekonomika by v příštím roce mohla stoupnout o 0,3 až 0,5 procenta. Uvedl to podle internetových stránek agentury Bloomberg český premiér Jan Fischer během své návštěvy v Asii. Podle červencové prognózy ministerstva financí letos česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, zatímco v příštím roce stoupne o 0,3 procenta.

Česká ekonomika je podle Fischera relativně odolná vůči světové hospodářské recesi. "Česká republika je ve srovnání s ostatními státy v regionu zemí, která má zdravý bankovní a finanční sektor bez žádných toxických aktiv," řekl podle agentury premiér. Dodal, že si je jistý oživením investiční aktivity v příštích měsících.

Podle internetových stránek listu The Wall Street Journal Fischer také uvedl, že pevně věří, že vláda je schopna schválit včas rozpočet pro příští rok navzdory současné politické krizi. Pro Český rozhlas v Hongkongu řekl, že úřednická vláda je odhodlaná k rozpočtovým škrtům i přes odpor některých politických stran.

Fischer by nadále chtěl krátit i povinné výdaje, jako jsou důchody nebo sociální dávky. Kabinet předloží poslancům konkrétní
úsporná opatření v podobě změn zákonů.

Výkon české ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta. To představuje největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!