24. října 2009 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer s Bidenem mluvil o prodeji L 159 Afghánistánu

Americký viceprezident Joe Biden a český premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký viceprezident Joe Biden a český premiér Jan Fischer | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Český premiér Jan Fischer a americký viceprezident Joe Biden v Praze hovořili mimo jiné i o prodeji českých vojenských letounů L-159 pro Afganistán a naopak o možném nákupu vojenských dopravních letounů Hercules. Fischer to řekl pro Českou televizi po odletu Bidena z České republiky.

"Joe Biden do České republiky nepřijel prodávat ani kupovat letadla. My jsem hovořili o možném nákupu Herculesů, to je trošku už delší příběh. Tam je potřeba, Američané na to slyší, jednat o ceně, která by České republice více vyhovovala, to jde o náš nákup. Bavili jsem se i naopak o prodeji L-159 pro afgánskou armádu. Ta nabídka byla připravena, víme že by v tom regionu mohla velmi pomoct," řekl Fischer.

Podle Fischera to bude ještě debata o spoustě technických detailech a o finančních aspektech. Na patřičné úrovni se to bude projednávat hned na začátku listopadu.

Fischer také řekl, že americká firma Westinghouse určitě projeví zájem o účast v tendr na dostavbu Temelína. "Americký viceprezident, a to jsem celkem ocenil, sem nepřijel jako lobbista Westinghousu. Samozřejmě, že Westinghouse určitě o ten tendr projeví zájem. Americký viceprezident se o tom zmínil spíše jenom tak, co by Westinghouse mohl nabídnout, a to je vše," řekl Fischer pro ČT.

ČTK