3. listopadu 2009 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hejtmani se radují, pojišťovna se jich lekla a zrušila poplatkové pokuty

David Rath ve sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath ve sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila všechny pokuty, které krajským nemocnicím udělila kvůli nevybírání zdravotnických poplatků. Pojišťovny přitom ještě donedávna tvrdily, že nemocnice nevybíráním poplatků porušují české zákony. Obě strany sporu přiznávají, že rozhodují hlavně politické tlaky a výhružky.

Podle Hospodářských novin (HN) VZP reagovala na odvolání, která proti jejímu rozhodnutí nemocnice podaly.

Vyšetřování nemocnic se tak vrací na začátek. Nejvíce pokut udělila právě VZP. "Rozhodčí orgán VZP, který odvolání posuzuje, rozhodl ve všech případech o tom, že je třeba důkazy doplnit a vrátil věc k novému prošetření," řekl HN mluvčí VZP Jiří Rod.

Hejtmané a pokuty

Podle zákona mohou pojišťovny potrestat zdravotníky za opakované a soustavné nevybírání poplatků pokutou až 50.000 korun, a to i víckrát. VZP podle HN udělila krajským nemocnicím za poslední měsíce pokuty ve výši 1,15 milionu korun, což je 75 procent všech udělených pokut. Všechny ale nedávno zrušila.

"Nelze vymezit dva nebo tři hlavní důvody, protože každý případ je jedinečný, a důvody se proto v jednotlivých případech liší," doplnil.

Politické tlaky
V důvodech strachu pojišťoven pokutovat kraje se však podle HN vzácně shodnou jak ministerstvo, tak hejtmani: jde o politické tlaky.

Hejtman Středočeského kraje David Rath vidí za couváním pojišťoven důsledek pádu Topolánkovy vlády. "Po pádu Topolánkovy vlády je vidět, že tlak ministerstva na pokutování VZP je menší a Horák (ředitel VZP- pozn.red.) se chová v těchto věcech rozumněji," řekl Rath HN.

"Vyhrožování ze strany ČSSD zcela jistě hraje v rozhodování ředitelů pojišťoven roli," kontruje náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Závadný postup
Ministerstvo vnitra před časem označilo postup krajů, které vrací lidem peníze za zdravotnické poplatky, za závadný. Kraje vyzvalo k nápravě, regiony se mají vyjádřit do Vánoc. Hejtmani už ale označili názor ministerstva za neodůvodněný a právně nehajitelný.

Výzva se týká všech krajů kromě Prahy, kde se poplatky nevrací, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup.

Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ v rámci reformy veřejných financí schválené v září 2007, jejíž součástí byla i reforma zdravotnictví. Zdravotnická zařízení mají ze zákona povinnost vybírat regulační poplatky. Kraje, v nichž vyhrála loňské krajské volby sociální demokracie, platí v krajských zařízeních poplatky za pacienty.

Lidovky.cz, ČTK