Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hlas firem: Chceme euro

Euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Většina hlavních firem působících na českém trhu vůbec poprvé sjednotila svůj hlas. Stalo se tak v rámci tlaku na urychlené přijetí eura v Česku. „Byznys potřebuje plánovat a vědět, s čím má počítat,“ prohlásil ředitel vnějších vztahů automobilky Škoda Auto Radek Špicar.

Firmy zintenzivňují své volání po euru v reakci na prudké posilování koruny v letošním roce. Nepříznivý kurzový vývoj snížil např. pololetní provozní výsledek Škody Auto v porovnání s loňskem zhruba o 2,3 miliardy korun. Z průzkumu provedeného v srpnu hlavními hospodářskými a obchodními organizacemi v zemi mezi 426 firmami vyplynulo, že silná koruna letos sníží zisky nebo prohloubí ztráty o více než pět procent polovině z oslovených firem.

Prodeje klesají 60 % respondentů, u poloviny z nich pak o více než 10 milionů korun. Většina společností zároveň čelí rostoucím nákladům na zboží a služby, každá třetí firma hlásí významný propad exportů. Každá pátá firma pak již byla kvůli pevné měně nucena zastavit výrobu některých produktů či poskytování části služeb. Nejvarovněji zní přiznání, že více než jedna čtvrtina firem zvažuje v důsledku měnového vývoje přesun do jiných zemí.

 „Skutečnost, že jedna ze čtyř výrobních společností zvažuje přesun výroby, je znakem toho, že to společnosti nepovažují za dočasný problém,“ uvedl generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams.
 Nářky představitelů byznysu ale vládu k urychlení rozhodnutí o přijetí eura pravděpodobně nepřimějí. Premiér Mirek Topolánek včera uvedl, že vláda chce nejprve provést klíčové ekonomické reformy. „Jediná možná cesta k tomu, abychom mohli bezpečně přijmout euro, vede přes reformy na výdajové straně rozpočtu - to znamená penzijní reformu, zdravotní reformu a sociální reformy - a také dodržování výdejových limitů, redukci nabobtnalého státu a zrušení deficitu veřejných rozpočtů,“ řekl Topolánek. Podle Špicara by však časová posloupnost dokončení reforem a oznámení termínu přijetí eura mohla být i opačná. „Stanovení termínu přijetí eura by vytvořilo páku pro včasné dokončení nezbytných reforem,“ vysvětlil Špicar.

 Premiér Topolánek i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se shodli, že zástupci firem měli hlasitěji lobbovat za vytvoření podmínek k přijetí eura za vlády sociální demokracie, kdy docházelo ke zvyšování deficitu veřejných financí. Podle Špicara vyzývají zástupci firem k přijetí eura dlouhodobě, avšak naléhavost situace je přiměla k „hlasitějším výzvám“.

 Ministr financí Kalousek uvedl, že spolu s guvernérem ČNB Zdeňkem Tůmou předloží aktuální podklady k jednání vlády o strategii přijetí eura na přelomu září a října.


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!