Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Hranici pro důchod bude možné posunovat. U mladších až nad 68 let, míní koalice

Důchodce. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Po koaliční shodě na ohraničení věku pro odchod do důchodu 65 lety bude novelu zákona o důchodovém pojištění projednávat v pondělí kabinet. Návrh bude mít zřejmě i podporu poslanců.

Norma obsahuje ale i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let.

„Pokud dojde u některé generace k tomu, že se doba strávená v důchodu odchýlí od 25 procent života o více než jeden procentní bod, pak tato zpráva bude obsahovat také informaci o důchodovém věku pro jednotlivé generace, při kterém bude splněn předpoklad 25 procent života stráveného v důchodu,“ sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Vláda podle něj bude na základě zprávy rozhodovat o tom, zda dá připravit návrh na úpravu důchodového věku. „Návrh pak bude muset projít standardním schválením v Parlamentu, nicméně vláda nebude mít žádnou povinnost takový návrh připravit a předložit,“ doplnil Sulek. Návrh počítá se zavedením pětiletého cyklu předkládání zprávy, s citlivou otázkou se tak bude muset popasovat zřejmě každá vláda.

První zpráva pro rozhodování byl měla vzniknout na základě dat z roku 2018. Podle ministerského materiálu pro jednání vlády do té doby nelze předpokládat výraznější změny v očekávání vývoje střední délky života. Pravděpodobně tak bude zpráva ukazovat, že důchodový věk pro dosažení v průměru jedné čtvrtiny života ve starobním důchodu by měl být u narozených v roce 1994 stanoven na úrovni okolo 68,6 roku.

„Je proto téměř jisté, že první zpráva bude obsahovat výše zmíněné doporučení pro vládu, aby uložila ministru práce a sociálních věcí předložení novely zákona, která by důchodový věk dále zvýšila až k úrovni výše uvedených 68,6 roku,“ uvádí materiál.

Růst důchodového věku se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Pokud se vláda dohodne na zavedení hranice důchodového věku v 65 letech, mělo by se to také týkat všech narozených po roce 1971.

Proti hranici 65 let vystupovalo hnutí ANO, ve středu po koaličním jednání jeho předseda Andrej Babiš uvedl, že se přizpůsobí názoru koaličních partnerů. Dál ale trvá na tom, že jde o populistický návrh, který souvisí s blížícími se krajskými volbami. Babiš upozorňuje, že maximální věkový limit pro odchod do důchodu má přímou souvislost s výší důchodu. Čím bude limit nižší, tím méně peněz bude na důchody, varoval. Jako ministr financí má s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) dojednat do konce září návrh, které fyzicky náročné profese typu zdravotních sester, řidičů či hasičů by měly nárok na předčasný odchod do penze.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...