3. května 2010 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Investoři ignorují unijní dohodu, sázky na řecký bankrot se zvyšují

Investoři ignorují unijní dohodu, sázky na řecký bankrot se zvyšují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři ignorují unijní dohodu, sázky na řecký bankrot se zvyšují | foto: Shutterstock

PRAHA/ATÉNY Situace na světových trzích pohltila beznaděj. Přestože se představitelé Řecka se po několikadenním maratonu jednání se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu včera dohodli na podmínkách čerpání finanční pomoci, sázky investorů na bankrot Atén rostou.

Merkelová hrála vysokou hru, ale donutila Řeky říct pravdu

Dlouhé váhání německé kancléřky Angely Merkelové s poskytnutím finanční pomoci Řecku sledovalo konkrétní cíl, přestože to byla "krutá a nebezpečná hra". Řeky nicméně tato taktika dotlačila k poskytnutí pravdivých údajů o stavu vlastní ekonomiky a k přijetí skutečných strukturálních reforem. Píše to dnešní vydání francouzského ekonomického deníku Les Echos. Merkelová přitom v uplynulých týdnech čelila výpadům hned z několika členských států eurozóny, že její váhání ohrožuje euro.

Euro v první euforii po schválení pomoci zamířilo vzhůru a vůči dolaru se dostalo až na 1,336 USD, ještě během nočního obchodování v Asii ale jeho růst ustal. Během ranních hodin pak opět kleslo skoro na 1,32 USD a padá dál. 

Podle analytiků se tak začínají znovu objevovat pochybnosti, zda Řecko situaci zvládne, a řada investorů tak raději nakupuje jiné měny. Zájem byl například o australský dolar, ale i další takzvané komoditní měny.

Euru tak nepomohl ani fakt, že Evropská centrální banka dnes pozastavila svůj minimální požadavek na rating řeckých dluhopisů. Umožnila tak Řecku opět nakládat se svým dluhem, i když by mu ratingové agentury v budoucnu ještě zhoršily hodnocení.

Investoři sází na krach Řecka do několika měsíců vysoké sumy

Vývoj úrokových swapů (CDS), které se začaly opět zvyšovat ukazuje, že v záchranu Řecka už skoro nikdo nevěří. Aktuálně se pohybují kolem 685 bazických bodů, což znamená, že když si někdo bude chtít pojistit investici do řeckých dluhopisů v objemu deset milionů eur, bude ho to stát 685 tisíc eur ročně.

Pojištění na jeden rok je přitom dražší, než pojištění na pět let. Z toho lze usuzovat, že riziko vyhlášení státního bankrotu investoři teoreticky vidí v blízké době, asi v řádu měsíců.

"Je to klasický případ 'nakupuj spekulace, prodávej fakta'," poznamenal makléř finančního ústavu Arab Bank Australia David Scutt. Připomněl tak známé pravidlo, že největších zisků lze dosáhnou, když se objeví první náznaky příznivého vývoje, ale v okamžiku, kdy se spekulace potvrdí, začne řada lidí prodávat, protože už má vyděláno.

Lidovky.cz