4. března 2010 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Investoři řeckým reformám věří, vláda nestíhá prodávat dluhopisy

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

ATÉNY Nová emise řeckých dluhopisů se dnes setkala se silným zájmem investorů. Emise je testem důvěry trhu v rozpočtové reformy zadlužené země. Řecko chce emisí získat maximálně pět miliard eur (zhruba 130 miliard Kč), objednávky již ale dosáhly sedmi miliard eur, napsala agentura Reuters.

Řecká vláda na středečním krizovém zasedání rozhodla, že sáhne k dalšímu snížení výdajů. Díky němu by měl rozpočet získat zhruba 4,8 miliardy eur. Navrhované úspory dosahují až dvou procent hrubého domácího produktu a mají Řecku pomoci snížit rozpočtový deficit z loňských 12,7 procenta na 8,7 procenta HDP.

Evropský komisař pro ekonomické záležitosti Olli Rehn dnes v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera uvedl, že dodatečná opatření řecké vlády budou pro letošní rok dostatečná, pokud budou realizována v plné šíři. Dodal však, že v letech 2011 a 2012 bude muset Řecko učinit další kroky k nápravě svých veřejných financí.

Nové rozpočtové škrty se nicméně nelíbí řeckým odborům, které plánují další stávky. Největší řecký odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY vyhlásil na 16. března 24hodinovou stávku. Protesty chystá rovněž největší odborová organizace zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz