Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota opravil předpověď, ekonomika se příští rok dostane z recese

Ministr financí Eduard Janota  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Důvodem je očekávané zlepšení vývoje v zahraničí, zejména v Německu. Dosud úřad počítal pod vlivem schváleného úsporného balíčku s poklesem o 0,5 procenta. Pro letošek přitom MF očekává propad ekonomiky o pět procent.

Bez rozpočtových úspor by ekonomika podle Jakoba rostla příští rok o 1,1 procenta. "Vliv úsporného balíčku na ekonomický růst tak ponecháváme na mínus 0,8 procenta, dlouhodobě však bude jeho vliv pozitivní," uvedl Jakob. Zároveň upozornil, že lepší odhad ekonomiky nebude znamenat zvýšení daňových výnosů a tím ani zlepšení ukazatelů státního rozpočtu.

Odhad vývoje HDP je tak pro příští rok stejný jako v červencové prognóze, ale podle MF jde pouze o shodu okolností. "Nová prognóza vycházela především z údajů z počátku října, tedy až po vypracování úsporného balíčku," uvedl Jakob.

Ve srovnání s červencem ovšem úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, a to z původního propadu o 4,3 procenta na pětiprocentní pokles. "Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2009 by se ekonomika měla začít mírně oživovat. Přesto by díky revizi údajů za první čtvrtletí měl roční reálný HDP za celý rok 2009 zaznamenat propad o pět procent," uvádí prognóza.

Vládní výdaje zvýší inflaci

Kvůli úspornému balíčku zvýšilo ministerstvo pro příští rok odhad inflace. Zatímco v červenci počítalo s její průměrnou mírou v roce 2010 na 1,1 procenta, nyní je to 1,4 procenta. "Hlavním faktorem zvýšení predikce průměrné inflace je příspěvek administrativních opatření. Ten bude v roce 2010 formován zejména vládním balíčkem na snížení deficitu státního rozpočtu, jehož celkové dopady do indexu spotřebitelských cen odhadujeme na jeden procentní bod," uvedli analytici MF. Na druhou stranu pak očekávají nižší růst regulovaného nájemného a cen energií.

Česká národní banka podle srpnové prognózy očekává, že ekonomika letos poklesne o 3,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 0,7 procenta. Novou prognózu pak ČNB zveřejní ve čtvrtek 5. listopadu.

Ministerstvo dnes zároveň oznámilo, že letošní deficit veřejných financí kvůli hospodářské recesi stoupne na 6,6 procenta. České republice tak bude Unií uložena povinnost co nejdříve, pravděpodobně však nejpozději do roku 2013, snížit deficit vládního sektoru pod úroveň maastrichtského kritéria ve výši tří procent HDP. "Na základě předkládaného fiskálního výhledu je však zřejmé, že současné nastavení rozpočtové politiky neumožní dosáhnout požadovaného cíle, a to s největší pravděpodobností ani v roce 2013, tedy za horizontem současného výhledu," uvedlo MF.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...