Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota opravil předpověď, ekonomika se příští rok dostane z recese

Ministr financí Eduard Janota  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Důvodem je očekávané zlepšení vývoje v zahraničí, zejména v Německu. Dosud úřad počítal pod vlivem schváleného úsporného balíčku s poklesem o 0,5 procenta. Pro letošek přitom MF očekává propad ekonomiky o pět procent.

Bez rozpočtových úspor by ekonomika podle Jakoba rostla příští rok o 1,1 procenta. "Vliv úsporného balíčku na ekonomický růst tak ponecháváme na mínus 0,8 procenta, dlouhodobě však bude jeho vliv pozitivní," uvedl Jakob. Zároveň upozornil, že lepší odhad ekonomiky nebude znamenat zvýšení daňových výnosů a tím ani zlepšení ukazatelů státního rozpočtu.

Odhad vývoje HDP je tak pro příští rok stejný jako v červencové prognóze, ale podle MF jde pouze o shodu okolností. "Nová prognóza vycházela především z údajů z počátku října, tedy až po vypracování úsporného balíčku," uvedl Jakob.

Ve srovnání s červencem ovšem úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, a to z původního propadu o 4,3 procenta na pětiprocentní pokles. "Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2009 by se ekonomika měla začít mírně oživovat. Přesto by díky revizi údajů za první čtvrtletí měl roční reálný HDP za celý rok 2009 zaznamenat propad o pět procent," uvádí prognóza.

Vládní výdaje zvýší inflaci

Kvůli úspornému balíčku zvýšilo ministerstvo pro příští rok odhad inflace. Zatímco v červenci počítalo s její průměrnou mírou v roce 2010 na 1,1 procenta, nyní je to 1,4 procenta. "Hlavním faktorem zvýšení predikce průměrné inflace je příspěvek administrativních opatření. Ten bude v roce 2010 formován zejména vládním balíčkem na snížení deficitu státního rozpočtu, jehož celkové dopady do indexu spotřebitelských cen odhadujeme na jeden procentní bod," uvedli analytici MF. Na druhou stranu pak očekávají nižší růst regulovaného nájemného a cen energií.

Česká národní banka podle srpnové prognózy očekává, že ekonomika letos poklesne o 3,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 0,7 procenta. Novou prognózu pak ČNB zveřejní ve čtvrtek 5. listopadu.

Ministerstvo dnes zároveň oznámilo, že letošní deficit veřejných financí kvůli hospodářské recesi stoupne na 6,6 procenta. České republice tak bude Unií uložena povinnost co nejdříve, pravděpodobně však nejpozději do roku 2013, snížit deficit vládního sektoru pod úroveň maastrichtského kritéria ve výši tří procent HDP. "Na základě předkládaného fiskálního výhledu je však zřejmé, že současné nastavení rozpočtové politiky neumožní dosáhnout požadovaného cíle, a to s největší pravděpodobností ani v roce 2013, tedy za horizontem současného výhledu," uvedlo MF.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.