25. května 2009 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota: Rozpočty se pod 150 miliard nedostanou

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní rozpočty v letech 2010 až 2012 by měly skončit se schodky vyššími než 150 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedl ministr financí Eduard Janota. Česko tak nesplní konvergernční kriteria nutná k přujetí eura.

V roce 2010 by měl být deficit 165 miliard, v roce 2011 160 miliard a v roce 2012 156 miliard korun. Schodky jsou součástí výdajových rámců státu do roku 2012, jejichž schválení dnes již podruhé vláda o týden odložila.

Kvůli plánovaných rozpočtům, jejichž deficit do roku 2012 neklesne pod 150 miliard korun, je velmi vzdálená cesta Česka k euru.

Schodky rozpočtů povedou k deficitu veřejných financí 4,5 až 4,7 procenta hrubého domácího produktu v roce 2010, následně k pětiprocentnímu deficitu a v roce 2012 k 4,2 procenta HDP. Pro přijetí eura je nutná tříprocentní hranice.

Všechny rozpočty by měly být podle MF velmi úsporné. Ministr financí například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory.

V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze jedno procento neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18.171. Tyto peníze se přitom využívají na odměny.

"Kdybychom nezasáhli, tak by byl příští rok deficit 220 miliard korun, což znamená veřejný dluh více než sedm procent HDP," uvedl Janota. Zároveň upozornil, že rozpočet na příští rok je jedním z nejúspornějších, který vytvářel.

Vláda zároveň podle něj garantuje splnění všech zákonných norem na straně výdajů rozpočtu. Měla by se uskutečnit minimální valorizace důchodů o 2,8 procenta, což je přibližně o 300 korun. "Protože zatím nebyla schválena novela o pojistném a musíme valorizovat platby za státní pojištěnce a bude to 9,5 miliardy korun, což je 790 korun na jednoho pojištěnce," uvedl Janota.

Ministr chce dále v rozpočtech podporovat priority, jakými jsou věda, výzkum, vzdělání, infrastruktura nebo využití peněz ze strukturálních fondů EU. "Vláda se shodla na potřebě připravit rozpočet jako zdrženlivý.

Přerušili jsme poté, co se všichni členové vlády mohli k dokumentu vyjádřit," uvedl na tiskové konferenci Fischer. Schválení výdajových rámců vláda odložila o sedm dní již minulý týden.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE - VOLNÉ VÍKENDY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz